E-Ticarette Fiyat Rekabetine Girmeyin

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

E-Ticaret Fiyat Rekabeti
2 yıl önce iş dünyasıyla ilgili çok önemli kuralların olduğu çok güzel bir kitap okumuştum.Kitabı ararken baya da zorlanmıştım. Neredeyse internet kitap mağazalarında bulamadım. Bulamadım derken hepsi de stoklarımızda kalmadı gelmeyecek dedi. Sonra İstanbul’ da en büyük kitapçılarda aradım. Gene bulamadım. En son yayıncıdan aldım.

Kitabı bu kadar zor bulduktan sonra ismini de söyleyelim Mavi Okyanus Stratejisi. Kime ve Maubourgne adlı 2 yazar tarafından kaleme alınmış bu eserin konusu rekabeti etkisiz kılıp yeni bir Pazar alanı yaratmak. Kitapta çok güzel de case study ler yer alıyor.
Kitabı burada özetlemem uzun süreceği için bir paragraf da anlatmak istiyorum.

Yazarlara göre 2 ayrı okyanus vardır. Birincisi mavi okyanus ikincisi kızıl okyanus. Mavi okyanus rekabetin olmadığı sadece kendinizin olduğu çekişmesiz pazardır. Kızıl okyanus rekabetin olduğu, endüstrinin acımasız kurallarının olduğu okyanustur. İşletmeler kızıl okyanusta rekabet etmek yerine kendi mavi okyanuslarını yani pazarlarını oluşturup bu pazarda etkin rol oynamalıdırlar.
Türkiye de her site birbirini taklit ediyor. Aynı zamanda e-ticarette her gün karşılaştığım diğer bir durumsa fiyat rekabetine girmek. Fiyat rekabetine giren bir gün mutlaka batacaktır. Mevcut şartlarda kızıl okyanusta rekabet etmek yerine mavi okyanuslara geçip rakipsiz Pazar oluşturmak gereklidir. Aksi takdirde her gün sayıları artan e-ticaret siteleri arasında boğulma olacaktır.
Kendi pazarınızı oluşturup fark yaratabilmeniz dileğiyle.

Görsel Kaynak : Computer Target — Image by © Images.com/Corbis

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.