E-Ticaret’e Başlarken

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

E-Ticarete Başlarken
E-ticaret için yapılan açıklamalar hep şu cümleler ile başlardı : ‘ yeni gelişmeye başlamış ve ilerde ticaretin büyük bir kısmının gerçekleşeceği platform…’ diye devam ederdi. Fakat artık günümüzde internetten alışverişe daha yoğun ilgi olduğunu ve dudak uçuklatan rakamlar ile yatırımlar yapıldığını söylemeye gerek bile yok.

Üstelik E-Ticaret öyle bir ivme yakaladı ki küçük işletmelerden en büyüğüne kadar tüm firmalar bu yeni ticaret platformunda kendi pazarını oluşturmaya çalışıyor. Büyük işletmelerin halihazırda var olan pazarı elbette var ancak özellikle küçük işletmeler için bir çok zorluğu ortadan kaldırıp yeni kazanç kapıları açmakta en etkili araç.
Bu sebeple küçük işletmeler veya girişimciler için E-Ticaret’e başlamadan önce bazı işlemlerin gözden geçirmesi gereken konular var.

Peki, nedir bu işlemler:

Satılacak Ürün veya Hizmet:

E-ticarete başlamadan önce satılacak ürün veya hizmetin belirlenmesi gerekiyor. Çünkü her ürün veya hizmet grubu için farklı yapıda ve farklı özelliklerde sistemler gerekebilmektedir.Verilecek hizmete göre çeşitli e-ticaret çözümleri farklılık göstermektedir.Örnek vermek gerekirse tek ürün satışı yapan siteler ile genel konsepte sahip siteler ne kadar birbirinden ayrı ise bir giyim mağazası ile kitap satışı gerçekleştiren sitelerin yapısı birbirinden farklıdır.

Yazılım ve Özellikleri:

Satılacak ürün veya hizmet belirlendikten sonra ona uygun yazılım seçmek gerekmektedir. Bunu seçerken kullanılacak özeliklere para vermek gerekir, kullanılmayacaklara vermemek gerekir. Örneğin sadece kendi bayi kanalına satış yapacak olan siteler eğer ileride son kullanıcıya direk satış modeline geçmeyecekler ise B2B ve B2C özeliklerinin ikisini de taşıyan yazılım kullanmamalıdır. En üst paket olsun daha güzel olur mantığı size gereksiz para kaybından başka bir şey vermeyecektir. Bu sebeple hedefleri iyi belirleyip altyapıyı ona göre oluşturmak gereklidir. Aynı zamanda bu yazılımın muhasebe entegrasyonu, tedarikçi entegrasyonu ve dışarı veri servisi gibi özellikleri de desteklemesi gerekmektedir.

Reklam ve S.E.O

Google adwords sayesinde artık tıklama başına direk nokta reklam vermek trafik ve bilinirlilik açısından ekonomik çözümler sunsa da birtakım teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bu işi ehil kişilerin yapması ile sizin yapmanız (eğer bilginiz yoksa) arasında çok büyük bir fark olduğunu da unutmamak gerekir. İnternette satış yapmak için hayati öneme sahip Google reklam kampanyanıza ne kadar bütçe ayırabileceğinizi de daha önce den belirlemeniz gerekiyor.

Google arama motoru makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Şirket Yeri Seçimi:

E-ticaret yapacak firmaların en güzel yanı yüksek kiralar olmayan iş yerlerinde çalışabiliyor olmalarıdır. İllaki yüksek kiralı giriş katlar tutmanıza gerek yoktur. 20 metrekare bir ofis ve gerekli olan teknolojik teçhizatlar ve telefon ile tüm işlerinizi yapabilirsiniz. Ki bu da sizin maliyetlerinizi düşürmekte ve karınız artırmanıza yardımcı olmaktadır.

Şirket Kurulumu:

E-ticaret yapılabilmesi için bir şirket kurmak gerekmektedir. Bunun sebebi satışların tamamen şirket kanalı ile olması ve her ürünün faturalı olması gerekmektedir. Ayrıca bankalar sanal POS’u şahıslara değil firmalara vermektedirler. Bir konu da size XML ile veri sağlayacak olan firmalar. Bu firmaların büyük çoğunluğu karşılarında bir firma görmek isterler.

Sanal POS ve Diğer Ödeme Yöntemleri:

Şirket kurduktan sonra sıra bankalara gidip sanal POS alma işlemine gelmektedir. Burada unutmamak gereken ilk olay bankalar sanal POS’ları firmalara vermektedir ve yeni kurulan firmalara sanal POS’lar verirken birazcık daha seçici davranmaktadırlar. Bu yüzden de sanal POS’a başvururken firmanın biraz eski olması sizin şansınızı artıracaktır.

Tabi ki tek yöntem ödeme almada tek yöntem sanal pos değil. Diğer ödeme yöntemleri hakkında detaylı bilgi için E-Ticarette Ödeme Şekilleri adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Kargo Firmaları:

E-ticarette size en çok maliyet oluşturulacak kalemlerden birisi kargodur. Burada her ürünü kargo ile göndereceğinizi düşünürseniz her gün ve her siparişte bir bedel geldiğini daha rahat anlarsınız. Bunun için birden çok firma ile görüşüp seçenekleri artırmak gerekebilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki her kargoda 1 TL kar bile size toplamda büyük paralar kazandırabilmektedir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.