E-Ticaret Sitesi Sahiplerine Öneriler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

E-Ticaret site sahiplerine öneriler
E-Ticaret sitenizde veya Ebay benzeri Türk platformlarında ürünlerinizi satmaya çalıyorsunuz.Elbette bunun için satışı gerçekleştirdiğiniz kanallarda potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşıyorsunuz.Yada başka bir deyişle müşterilerinizi mutlu etmeye çalışıyorsunuz.Bunlarda bizi tek bir soruya götürüyor.Müşterileri ne mutlu eder ? Müşterileri memnun etmek için yapılabilecek tonlarça şey var.Zaten bunun hepsini yazmaya kalksak ortaya bir kitap çıkar.Ben burada potansiyel müşterileri mutlu eden kendi gözlemlerimden 5 maddelik kısa bir liste aktaracağım.

1- Ürün Bilgilerini Tam ve Hatasız Belirtin :

Müşterilerin satın almayı düşündükleri ürün hakkında bilgilere ulaşmaları en doğal hakları.Siz nasıl müşteri konumunda olduğunuz zaman satın alacağınız ürün hakkında emin olmak istiyorsanız sizin müşterinizde aynı şekilde emin olmak istiyor.Size çok rastladığım bir hatayı söyleyeyim; Alışveriş sitelerinin tedarikçileri genelde aynı oluyor ve maalesef bu tedarikçiler gerekli bilgileri eksiksiz doldurmadan resim ve bir başlık ile xml olarak dağıttıkları için bu tedarikçi entegrasyonunu kullanan tüm alışveriş sitelerine de bu yansıyor.Emek sarf edip manuel olarak bu bilgileri giren site sahipleri bir adım önde oluyor.Özetle eğer bir müşteri ürün ile alakalı bilgi almak için size telefon açmıyorsa işinizi iyi yapmışsınızdır demektir.

2- Güven aşılayın :

Eğer internette kısa bir sörf yaparak alışveriş sitelerini incelerseniz bu maddede ne demek istediğimi anlayacaksınız.Her zaman dediğim gibi internette herşeyden önce güven alışverişi yaparsanız.Bu sebeple sitenize giren müşterilerin sizin güvenilir bir şirket olup olmadığınızdır.Bunda haksız da sayılmazlar biliyorsunuz. Hakkımızda sayfasından tutunda ödeme yöntemlerinin güvenliğine olan bilgilendirmeler ve en önemlisi İletişim sayfasının gerçekliğine bakmadan herhalde kimse alışveriş yapmaz.Tabi hepsiburada veya vimjo gibi kurumsal yapınız tanınmıyorsa.

3- Satış Süreci Boyunca Kolay Gezinme :

Siz hiç bir alışveriş sitesine girdiğiniz andan itibaren neyin nerede olduğu belli olmayan ve gözünüzü yoran biryere daha sonra tekrar gittinizmi ? Hiç sanmıyorum. Heralde herkes benim gibi siteye girdiği andan itibaren kolayca işlemleri halledip,almak istediği ürünü zahmetsizce alıp, aklında bir soru kalmadan siteden ayrılmak ister.O sebeple fazla abartıp sitenizi aşureye benzetmemenizi öneririm.

4- Satış Sonrası İletişim :

Daha önce 2. maddede belirttiğim işlemleri onaylayıp sitenizden alışveriş yapan müşterinize sipariş ve kargo bilgileri ile birlikte bir teşekkür mesajı yollayın.Bu hem güven duygusunu arttıracaktır hemde size daimi bir müşteri kazandıracaktır.Ayrıca müşteri yorumları da hayati bir öneme sahip. İnternetten alışverişde bir işlemi kusursuz atlatan müşteri artık sizin sürekli müşterinizdir ve mutlaka sizi arkadaşına da tavsiye edecektir.En önemli reklam aracı da  zaten bu değil midir?

5- Hızlı ve Profesyonel Kargolama :

İnternetten alışveriş yapan bir kişinin aklında 2 soru varsa,bunlardan birincisi ‘kredi kartı bilgilerim güvendemi’ olur, ikincisi ‘siparişim elime ne zaman geçer’ olur.Bu sebeple mümkün olduğu kadar hızlı ürün gönderimi yapmanız gerekiyor.Stoksuz çalışan internet siteleri için bu zor biliyorum fakat eğer tedarikçinize yakın bir konumda değilseniz en azından çok satılan ürünleri stok yaparak bir nebze olsun çare bulabilirsiniz.

İnternetten satışlarınızın artması dileğiyle…

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.