E-Ticaret Sitelerinin 6 Ortak Hatası

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

E-Ticaret işinizi profesyonel bir şirket altında veya girişimci olarak kendi imkanlarınızla oluşturabilirsiniz.Bunun yüzlerce hatta binlerce örneğini zaten biliyorsunuz.Kimileri çok başarılı olarak veya yatırımcıların onu farketmesiyle hayallerini gerçekleştiriyor.Bazılarının alışveriş sitesi ise maalesef gerek bilgi eksikliğinden gerekse yanlış pazarlama metotlarından dolayı internet çöplüğüne terk ediliyor.

Bu makalede sizlere göstermek istediğim, E-ticaret sitelerinin hataları ve bu hataları yapmayan şirketlerin nasıl bir yol izlediğidir.

Kötü Müşteri Hizmetleri

Benim fikrime göre, müşteri servisi bir online alışveriş sitesinin en iyi ürünüdür.Özellikle ülkemiz açısından ele alırsak, insanlarımızın yeni yeni ısınmaya başladığı ve hala internetten alışverişe çok sıcak bakmadığı bir durumda sizin ufak bir hatanızda o müşterinin bırakın sizin sitenizden tekrar alışveriş yapmayı,internetten bile bir daha alışveriş yapacağından şüpheliyim.Müşterilerinizin çoğalmasıyla beraber kendinizi satış öncesi,satış anı ve satış sonrasına iyi hazırlamalısınız.

Sizlerin de bildiği veya bir yerlerden okuduğu gibi mükemmel müşteri hizmetlerine sahip olan Zappos belkide bu konuda dünyanın tek örneği ve bu kadar başarılı olmasının tek sebebi de bu diyebiliriz.Bunun sayesinde 1 Milyar Dolardan fazla yıllık ciroya sahipler.

  • Zappos’dan alınan her ürün müşteriye ücretsiz kargo yapılıyor.Eğer ürün iade olursa yine ücretsiz ve geri gönderim yine ücretsiz.
  • 365 gün boyunca para iadesi yapılabiliyor
  • Ücretsiz arayabileceğiniz telefon numaraları sürekli görünür bir yerde.
  • Eğer stoklaın istediğiniz ürün yok ise müşteri hizmetleri size rakip site bile olsa satın alabileceğiniz başka yerlerin adresini veriyor.
  • Siparişlerin %75′i memnun kalıp geri dönen müşterilerinden geliyor

Bu hizmetler sadece birkaç örnek.Tabi ki bu herkesin bu hizmetleri vermesi mümkün değil fakat göstermek istediğim iyi bir müşteri servisine sahipseniz ileride daha çok büyümemek için hiç bir nedeniniz kalmaz.

Herşeyin Sebebini Fiyatlarınızda Aramayın

İllaki başarılı olmak için en düşük fiyatlı ürüne sahip olmanız gerekmez.Bunun hakkında çok fazla endişeye kapılmayın.Hepsiburada’nın fiyatlarının çoğu alışveriş sitesinden yüksek olduğunu unutmayın.Evet şikayet sitelerinde en çok olumsuz eleştiriye maruz kalan yine Hepsiburada.com fakat unutmamak gerekirki aylık 550.000 gönderim yapan bir şirketten bahsediyoruz.İnternette asıl pazarladığınızın güven ve hizmet olduğunu unutmayın.Bırakın fiyatlar 2.planda kalsın. Yukarıda ve aşağıdaki resimde gördüğünüz ürün sizce hangi sitede daha çok satılıyor.Fiyatlarına bakın ve karar verin.

Müşteriler alışveriş yaparken bir çok kriteri göz önüne alırlar ve fiyat bunlardan sadece bir tanesi.Fiyatlarınıza odaklanarak diğer hatalarınızı gözden kaçırmayın.

Minik Ürün Görüntüleri

İnternetten ürün sattığınızı ve müşterilerinde kafasında sürekli ‘acaba resimde görüldüğü gibi mi?‘ diye düşündüğünü unutmayın.Online alışveriş yapmanın normalinden çok da fazla farkı olmadığını gösterin.En azından bu ‘acaba mı?‘ düşüncelerini en aza indirin. Özellikle tekstil ve benzeri ürün gruplarında olmazsa olmaz olan bu durumun ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum.Mümkün olduğu kadar zoom kullanarak ürününüzün kalitesini gösterin.

Yetersiz Ürün Açıklamaları

Bazen bir resim binlerce kelimeye eş değer olsa da bazı ürünlerde teknik bilgi ve tanımlamalara alıcı açısından ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.Bu konu en az resim kadar önemlidir.O ürün ile alakalı alıcının görmek isteyebileceği her bilgiyi girmeniz sizin yararınıza olacaktır.Bu  size müşteri kazancı olarak dönerken aynı zamanda bilgiye ihtiyacı olmayan müşteri tarafından aranmamış ve zamanınız çalınmamış olacaktır.Alttaki örnekte gördüğünüz bere için bile tam 73 kelimelik paragraf kullanılmıştır.İşte bu başarılı bir örnektir.

Müşteri Yorumunu Kim Umursar ?

Eğer müşteri yorumları modulüne sahip değilseniz bir an önce bu işi halletmeye bakın.Bir çok müşterinin daha önce alışveriş tecrübesi yaşan birinin yönlendirmesi ile kararını vermeyi unutmayın.Ayrıca unutmamanız gereken 2 şey daha :

  • Zappos’ta yeni kazanılan müşterilerin %43′ü WOMM (başka birinin tavsiyesi üzerine) kazanılıyor.
  • 2010 Hepsiburada.com raporuna göre : Sitede yapılan yorum sayısı 810.000’in üzerinde olarak açıklanıyor ve ziyaretçilerin sitede kalma süresi ortalama 10 dakika olarak gösteriliyor.

Blog ile Uğraşamam

En tepedeki firmaların bile bir blog’a sahip olduğunu biliyorsunuz.Büyük şirketler için satış arttırmanın yanında bir nevi halkla ilişkiler görevi gören bloglar yeni girişimler için birer trafik kaynağı olmalı ve sosyal medya ile etkilişim had safhada tutularak yaptığınız her şeyi sosyal ağlara göndererek hem trafiğinizi  hemde satışlarınızı arttırın.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.