Duvar aksesuarları ve tablolar nasıl yerleştirilmeli?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ev dekorasyonu özellikle küçük evlerde,duvar aksesuarları ve duvar alanlarının önemi büyük. İyi konumlanmamış tüm aksesuarlarınız kimi zaman karmaşık bir görünüm verirken kimi zaman da mobilyalarınızla uyumsuz bir hale dönüşebilir.

Duvara asacağınız tablo ya da farklı türdeki aksesuarların boyut renk ve açı yönünden iyi değerlendirilmesi önemlidir.Örneğin tablonuz renk yönünden mobilyalarınızı tamamlayabilir. Ancak;doğru acı kullanılmadığı durumda kötü bir görünüme neden olabilir.

Kanepe üzerine koymak istediğiniz bir tablonun ortalama açı ölçüsü, kanepe hizasından yukarıya doğru  10-20 cm olmalıdır. Diğer bir değişle tablo ile kanepe arasındaki uzaklık 10-20 cm olmalıdır. Diğer bir ayrıntı ise aksesurlar kanepenin gizleyemediği alanın 2/3’ünü doldurmalıdır.

duvar-aksesuarlari-1
Duvar aksesuarları ve tablolar nasıl yerleştirilmeli?

Simetriyi doğru ayarladığınızdan emin olun. Düzeni ve simetriyi arayanlardansanız aynı uzaklık ya da eşit aralık ilkesinden hareketle klasik bir görünüm elde edebilirsiniz.Tersi durumda asimetrik bir tarz yaratabilmek için de belirli bir ölçünün bulunma zorunluluğu vardır. Asimetrik; düzensiz ve karmaşık demek değildir.

duvar-aksesuarlari-2
Duvar aksesuarları ve tablolar nasıl yerleştirilmeli?

Klasik tarzın dışına çıkmak isteyenler farklı renk ya da ölçüde asimetrik aranjmanları bir araya getirerek modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Asimetrik düzenleme iyi bir plan gerekliliğine beraberinde getirir. Öncelikle kağıt üzerinde en büyük parçanın en altta  veya ortada kalacağı şekilde deneme yapın daha sonra duvara uygulayın.

duvar-aksesuarlari-3
Duvar aksesuarları ve tablolar nasıl yerleştirilmeli?

Yanılsamalara dikkat edin odanızın büyüklüğü veya genişliğine göre dikey ya da yatay aranjman kullanmak; derinlik algısını kuvvetlendirmek için de odanızda aynalara yer vermek gerekir.Böylece mekanı olduğundan geniş ve büyük gösterebilirsiniz.

More from the blog

Yemek Yapmayı Keyfe Dönüştüren Fonksiyonel Fırın Modelleri

Evin en fonksiyonel alanlarından birisidir mutfaklar. Yemek hazırlamanın yanı sıra, ailece yapılan masa başı sohbetlerinin de en keyifli ortamıdır aynı zamanda. Bir mutfaktan beklentiniz...

Yatak Baza Seti ile Düzenlenen Konforlu Yatak Odaları

Hepimizin yatak odasından farklı beklentileri olsa da, birleştiğimiz tek bir nokta var; içinde rahat edeceğimiz konforlu odalar. Konfor konusunda herkesin az ya da çok...

Lydsto R1 Kendi Kendini Boşaltan Robot Süpürge – Çapraz Süpürmeye Son

Pis çöp kutularının temizliği veya yetersiz emiş gücü arasındaki ikilemden bıktınız mı? Kendi kendini boşaltan robot süpürge Lydsto R1 sizi kurtarmaya geliyor. Emiş Gücü Kaybına...

Evden çalışanlarda bel ve boyun sorunları arttı

Evden çalışma üniteleri tasarlayan Mod Tasarım Genel Müdürü Ercan Sicim, “Araştırmalar, evden çalışanların yüzde 40’tan fazlasının bel ağrısı, yüzde 20’den fazlasının da boyun ağrısı...