Dünyanın en ilginç yerleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünya üzerindeki bu masalsı mekanlara inanamayacaksınız. Birer tabloyu andıran bu yerler aslında tamamen doğal oluşumlar. İşte dünyanın en ilginç yerleri…

sampanya-havuzu

Şampanya Havuzu, Waiotapu – Yeni Zelanda

Maori savaşçılarının ağrıyan kaslarını ve ruhlarını dinlendirmek için geldikleri bu hidrotermal oluşum, yaklaşık 900 yıl önce meydana gelmiş. Oluşuma eşsiz rengini veren şeyse, yeraltından kaynayarak gelen suyun içindeki farklı mineraller. Suyun içerdiği yüksek orandaki karbondioksit ise onun sürekli şampanya gibi köpüklü olmasını sağlıyor.

angel-selalesi

Angel Şelalesi – Venezuela

Venezuela’daki yaklaşık Angel Şelalesi, kesintisiz olarak dökülen dünyanın en yüksek şelalesi olarak kabul ediliyor. 1000 metre yüksekliğindeki şelale, Auyantepui Dağı’ndaki Canaima Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

buyuk-mavi-cukur

Büyük Mavi Çukur- Belize

Belize’nin yaklaşık 70 km açığında yer alan Büyük Mavi Çukur dalgıçların isimlendirdiği diğer birçok mavi çukurdan biraz daha farklı ve 124 metre derinliğindeki bu çukurun dalgıçlık camiasında özel bir yeri var. Burayı özel kılan şey ise efsane dalgıç Jacques Costeau’nun Mavi Çukur’u dünyanın en önemli 10 dalış mekanından biri ilan etmesi olmuş.

7-dev

Yedi Devler Kayalıkları, Sibirya – Rusya

Sibirya’nın ortasında yer alan kayalıklar efsaneye göre, kaçarken donan gerçek dev askerlermiş. Dünyada pek fazla tanınmasa da Rusya’da çok ünlü olan bu kayalıkların yüksekliği 30 – 40 metre arasında değişiyor.

ayrik-elma

Ayrık Elma Kayası – Yeni Zelanda

Tasman Körfezi’nde sahilde bulunan bu tuhaf doğal yapı, ortadan bölünmüş bir elmayı andırmasından dolayı bu adı almış. Bunun nasıl olduğunu ve nereden geldiğini bilen olmasa da turistlerin uğrak noktası olmuş bile!

sahranin-gozu

Sahra’nın Gözü – Moritanya

Moritanya, Sahra Çölü’nde bulunan bu arazi, dünyanın en güzel jeolojik mucizelerinden biri sayılıyor. Çölün ortasında göz şekline benzeyen bu oluşumun çapı 50 km civarında. Eskiden bu oluşumun, bir göktaşının yüzeye düşmesi sonucunda oluştuğu düşünülürken, şu anda bilim adamları önceki görüşleri reddederek ederek toprağın erozyonu ile böyle bir doğal güzelliğin oluştuğunu düşünüyor.

antilop-kanyonu

Antilop Kanyonu – Arizona, ABD

Rengarenk bir tabloyu andıran bu yer Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Asırlarca yağmur suları kayalıkları şekillendirerek bu ilginç forma kavuşmasını sağlamış. Antilop Kanyonu, ABD’nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyonu.

tas-orman

Taş Orman – Madagaskar

Taş Orman, Madagaskar Adası’nın batısında bulunan Melaky bölgesinde yer alıyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşuyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.