Dünya artık onun yöntemini kullanıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünyaca ünlü Türk doktordan çocuk kalbine sihirli dokunuş… Ceyda Erenoğlu yazdı

Kalp ritim problemlerinin teşhis ve tedavisinde X ışınlarıyla yapılan rutin uygulamanın kanser riskini az da olsa artırıyor olması tedirginlik yaratıyordu. Sorunu çözen Türk doktor Volkan Tuzcu artık daha mutlu. Çünkü uzun vadeli sonuçlar hem yöntemin güvenilirliğini ortaya koyuyor hem de yaygınlaştığını gösteriyor.

Hayat kurtarmak için yapılan girişimlerin yan etkileri bazen korkutucu olabiliyor. AmerikaArkansas Üniversitesi’nde ilgili bölümün sorumlusu olarak çalıştığı 2004’te, dünyada ilk kez “Elektrofizyolojik işlemler” olarak adlandırılan ve kalpteki ritim bozukluklarının tanı ve tedavisiyle ilgili uygulamaların radyasyon kullanılmadan gerçekleştirilmesini sağlayan yöntemi bulan İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Çocuk Elektro fizyoloji Kliniği Direktörü Prof. Dr. Volkan Tuzcu’nun çalışması dünya çapında yaygınlaşıyor. Bulunduktan sonraki bir yıl içinde avantajları nedeniyle önemli merkezlerde uygulanmaya başlanan yöntem, günümüzde Amerika’nın dışında Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde de kullanılıyor. Ülkemizde bu yöntemi uygulayan tek merkezin başında olan Prof. Tuzcu, bu çalışmaları birlikte yürüttüğü meslektaşı Doç. Dr. Celal Akdeniz ile SGK’lı hastalara da hizmet veriyor.

X IŞINI RİSK TAŞIYOR MU? 
Rutin hale gelmiş uygulamalarda, kalp ritim bozukluklarının tedavi ve tanısı için anjiyoya benzer şekilde kasıktan girilerek yapılan operasyonlar, işlemin görüntülenmesi için X ışını veren cihazların kullanımını gerektiriyor. Yapılan araştırmalar, X ışınlarının uzun vadede kanser riskini az da olsa artırdığını gösteriyor. Hücre düzeyinde yapılan daha detaylı araştırmalar ise uzun süre maruz kalınan radyasyonun etkisinin azımsanmayacak kadar büyük olduğuna ve özellikle çocukların daha büyük risk altında olduklarına işaret ediyor.

2004 yılında Prof. Dr. Volkan Tuzcu’nun bulduğu yöntem, bu anlamda tüm risk oluşumlarını bertaraf ederek bir devrim yaratmış sayılıyor. Amerika’da 2–3 yıl boyunca yayınlanma şansı bulamayan ve dünyanın gelişmiş merkezlerinin bile, “Böyle bir uygulama radyasyonsuz olamaz!” şüphesiyle yaklaştıkları işlemin, 2007 yılında PACE Dergisi’nde yayınlanmasından sonra yararlı ve uygulanabilir olduğunun anlaşılması önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

RADYASYONSUZ TEDAVİ 
2007’de bu alternatifin tanıtılmasından sonra radyasyonsuz uygulama yayılıyor. Uzun vadedeki başarı sonuçları ilk kez geçtiğimiz ay yayınlanan yöntem, bazı hastalara yine çok düşük doz radyasyon verilmesi gerektiğini, bazı hastalardaki sorunun ise radyasyon verilmesine gerek kalmadan çözüldüğünü ortaya koyuyor. Uzun vadede incelenen başarı ortalamasında en ufak bir düşüklük gözlenmemesi ve işlemin komplikasyon riskinin son derece düşük olması elde edilen sonucun başarısını gösteriyor.

Bu çalışmasının, kendisinin Arkansas Üniversitesi’nde Elektrofizyoloji Başkanı iken o dönemdeki hastaların uzun dönem sonuçlarıyla yaptığı araştırmayı özetleyen bir yayın olarak geçtiğimiz ay PACE Dergisi’nde yayınlandığını söyleyen Prof. Dr. Volkan Tuzcu, ABD’de yöntemi uygulamaya başlayan diğer merkezlerle bir araştırma grubu kurduklarını söylüyor. Tuzcu, amaçlarının diğer merkezleri de veri tabanında birleştirerek uzun vadeli sonuçları kontrol etmeyi sürdürmek olduğunu dile getiriyor.

 

Kaynak:habertürk.com

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...