Dudak dolgusu hakkında 14 efnase ve gerçekler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yüzümüzde ilk bakışta dikkat çeken dudaklarımız gençleştirme operasyonlarında da en çok ilgi gören organımız Dudaklarımız ve onları güzelleştirmek yerine yapılanlar ile ilgili doğru bildiklerimizin pek çoğu aslında yanlış. En çok dillendirilen “Dudak dolgusu balık dudağına benzer” söylemi de aslında bir efsane.

Yaşa bağlı olarak, güneş ışınları veya tekrarlanan mimik hareketleri sebebiyle, yüzümüzle beraber dudaklarımızda da kırışıklıklar oluşuyor. Bu çizgileri gideren estetik uygulamalar arasında ise son senelerde çeşitleri artan dermal dolgu ürünleri öne çıkıyor. Dudak kalbi tecrübe et üst dudakla alt dudağın orta bölümlerinin birleştiği noktadan dermal dolgu enjeksyiyonları yapılarak hacim kazandırıp, kontür oluşturmak son zamanlarda estetik  bir yenilik.

Dudak dolgusunu, kısa süren küçük bir enjeksiyon gerektiren, ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrı olarak perioral bölgedeki çizgileri ve kırışıklıkları da giderebilen bir dolgu uygulama yolu olarak tarif eden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Gün Ersü, bilhassa kadınların yoğun alaka gösterdiği ve yakından izlediği dudak dolgusu konusunda 14 doğru bilinen yanlışı şöyle sıraladı:

Efsane: Dudak dolguları kalıcıdır, bir kere uygulandığında geri dönüşümü yoktur.
Gerçek: Dudak hacimlendirme ve şekillendirmede kullanılan dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değil.  Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı, dış koşullar dudak dolgusunun süresini belirler.
EfsaneDudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli bir uygulamadır. Yan etkileri uzun sürer.
Gerçek: Dermal dolgular, işlem uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratsa da enjekte edilen jel, zaten vücutta cilt altında bulunan hyaluronik asidi içerdiği için herhangi bir önemli risk teşkil etmez. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Son yenilik olan Vycross teknolojisi ile geliştirilmiş ürünler sayesinde şişkinlik, morarma ve ödem gibi yan etkiler minimuma indiriliyor.
EfsaneDudak dolgusunu sadece kadınlar yaptırabilir.
Gerçek: Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte cilt altındaki hyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybederler. Bu kayıp dudaklarda sarkma ve uzama meydana getirebilir. Her iki cins de dudak dolgusu yaptırabilir.
EfsaneEnjeksiyon işlemi uzun sürer.
Gerçek: Enjeksiyon işlemi konunun uzmanı tarafından yapıldığında sadece 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulama. Uygulama öncesinde, genellikle lokal uyuşturucu etki gösteren kremler sürülerek 15 dakika sonra enjeksiyona başlanır.
Efsaneİşlem sonrasında fark, birkaç hafta sonra gözlenir.
Gerçek: İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik hemen fark edilebilir. Enjeksiyona bağlı bir miktar ödem oluşsa da, soğuk uygulaması ile kısa sürede dağılır.
Efsane: Dudak dolgusu enjeksiyonu Ağrılı bir uygulamadır.
Gerçek: Geçmişte yapılan enjeksiyon işlemleri sırasında çok az bir miktar ağrı olabilirken, günümüzde artık  daha konforlu bir deneyim yaşanabiliyor, çünkü dolgu maddeleri artık kendi içlerinde de lokal anestezi etkisine sahip maddeler içeriyorlar. Özellikle yeni teknoloji ile üretilen ürünlerin içeriğindeki lidokain sayesinde daha verimli bir süreç yaşanıyor.
Efsane: Dudak dolgusu enjeksiyonları, balık dudağına benzer şekilde çirkin bir görünüme sebep oluyor.
Gerçek: Kişiye özel optimum sonuca odaklı şekilde enjeksiyon miktarını ayarlayabilen deneyimli bir uzman tarafından yapılan işlemler, iyi sonuç veriyor ve bu tarz benzetmelere neden olan görüntüler ortaya çıkmıyor.
EfsaneDudak dolgusu ile dudakların şekli değiştirilmez.
Gerçek: Dudaklar, deneyimli bir estetik uzmanı tarafından doğru enjeksiyon teknikleri ile işlem öncesi tam olarak planlandığı gibi şekillendirilebiliyor.
EfsaneDudak dolgusu enjeksiyonu sonrasında eve gidip istirahat edilmesi ve birkaç gün sıvı içecekler tüketilmesi gerekiyor.
Gerçek: Uygulama herhangi bir zamanda, örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir. Sadece ilk bir saat çok sıcak içecekler tavsiye edilmiyor, çünkü bunlar lokal ödeme sebep olabilirler.
EfsaneDudak dolgusu enjeksiyonundan sonra dudaklar yapay görünürler.
Gerçek: Sahte görüntü yapay dolgular ve implantların kullanılmasıyla oluşabilece bir durum. Aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile doğal dudaklar mümkün.
EfsaneDudak dolgusunun etkisi kısa süreli olur.
Gerçek: Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlı. Vycross teknolojisi ile üretilmiş olan dudak dolgularında 15 aya varan etkinlik görülebiliyor.
EfsaneDolgu yaptırılınca, estetik işlem yapıldığı başkaları tarafından hemen farkedilir.
Gerçek: Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının uzaktan ve yakından iyi değerlendirilmesi ve dudak için uygun ürün seçiminde çok büyük önem taşır. Deneyimli bir hekim tarafından yapılan uygulama, herhangi bir ipucu bırakmaz.
EfsaneDermal dudak dolguları ile yapılan enjeksiyon prosedürleri ekonomik değildir.
Gerçek:  Geri dönüşümü olmayan kalıcı dermal dolgu enjeksiyonları veya yağ enjeksiyonları gibi işlemlere göre, 1 yıl süre ile etkisini koruyan ve geri dönüşümü olan dermal dolgular ile yapılan prosedürler yaklaşık olarak 10 kat daha ucuz.
EfsaneAğız çevresine yapılan dermal dolgu ve botox uygulamalarının etkileri aynı.
Gerçek: Dermal dolgular ve botox aynı şeyler değil. Dolgular statik kırışıklık ve bazı olukları doldururken botox mimiklerimiz ile oluşan dinamik kırışıklıkların silikleşmesine yardımcı olur.

 

More from the blog

Yazın burun estetiği yapılır mı?

Yazın burun estetiği yaptırmak istiyor fakat halk arasında yaygın olan dönemsel söylentiler yüzünden tereddüt ediyorsanız, yeterli bilgiye sahip olmak şüphelerinizi giderecektir. Burun Estetiği Nedir? Yüz hatlarını...

Samet Liçina bu sefer Kim’e benzedi

Ünlü sosyal medya fenomeni Samet Liçina, son dönemin popüler uygulaması olan kum saati vücut ve popo ameliyatı için Maya Centrium’da bıçak altına yattı.

Ameliyatsız-Dikişsiz Burun Estetiği İle Tanışmanın Tam Vakti: Burun Dolgusu

Burun dolgusu uygulamasının en güzel yanı ise, işlem yapıldıktan sonra kısa sürede sosyal hayata adapte olabililirsiniz.

Burun Estetiğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel anlamda burun estetiği görsellik ve sağlık amaçlı yapılmaktadır. Yüzün genel yapısına uygun olması planlanan burun estetik ameliyatları uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınıp yapılmaktadır. Burun estetiğinde dikkat etmeniz gerekenler...