Dudak çatlağı için doğal çözümler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dudak çatlağı genellikle soğuk ve kuru havaların sebep olduğu bir cilt problemidir.. Dudak çatlaması günlük hayatta bir çok faaliyetin engellenmesine sebep olabilmektedir. Örneğin yemek yeme , ağız açma kapatma da sorunlar ve hatta gülümsemeye bile engel olabilmektedir. Çatlamış dudakların temel belirtisi dudakalrda yarılmalar, çatlamalar , Dudak derisinde soyulmalar ve dudaklarda beyazlama olarak söylenebilir.

Dudak Kuruluğunun Nedenleri

-Vucudun Aşırı derecede su kaybetmesi
-Uzun süre birşey yememe veya içmeme
-Kuru hava
-Dudak ısırma ve dudakalrı dil ile yalayarak ıslanma
-Yüksek sıcaklıklar ve güneşe maruz kalma
-Diş hastalıkalrı
-B12 vitaminin eksikliği
-Havaya veya herhangi bir şeye karşı alerji
-Kuru ve soğuk hava

KURU DUDAKLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ

Kuru, çatlamış dudaklar için :
Ovmak Aloe vera suyu, salatalık suyu, neem (Azadirachta indica ) özü ile kuru dudaklarınızı ovabilirsiniz. Gece yatmadan sür yagı veya tereyagı ile hafifçe ovabilirsiniz. Buna ek olarak gliserin veya süt içinde gül yapraklarını ezip yoğun kıvam haline getirerek dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu sayede dudaklarınız hem pembe görünmesini sağlayabilir hemde nem kaybını önleyebilirsiniz.

Dudak kuruması
Bal da çok önemli bir tedavi yöntemidir.. Kuruyan dudakalrına bal sürerek biraz bekleyin ve vazelin sürün. Biraz kuruduktan sonra ılık bir su ile dudaklarınızı temizleyin. Bu uygulamayı yaklaşık 1 hafta boyunca gün içinde iki üçkez yapın. Bu uygulamalardan sonra dudak çatlamaları tedavi olacaktır. Ayrıca dışarı çıkmadan önce mutlaka dudak nemledirici kullanın.

 

ÇATLAMIŞ DUDAKLARINIZA BUNLARI YAPMAYIN

-Dudaklarınızı dilinizle yalayıp ıslatmayın.
-Dudaklarınızın derisini kazımak için dişlerinizle kazımayın.
-Dudaklarınızın kurumasına sebep olacak rujlardan uzak durun.
-Dudaktaki deriyi soymayın.
-Diş macununuzu kontrol edin. Yan etki olarak dudakalarınızı kurutuyo olabilir.

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.