Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri Nelerdir? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Planlanmadan, arka arkaya çocuk sahibi olmak hem anne hem de çocuk sağlığı açsından büyük riskler taşır. Aile planlaması, çiftlerin istediği zaman istediği sayıda çocuk sahibi olabilmek için farklı doğum kontrol yöntemleri kullanmasını içerir. Aile planlamasının amacı, çiftlerin hazır olduğunda çocuk sahibi olmasını sağlamak ve anne-çocuk sağlığını korumaktır. Gebelikten korunma için kullanılabilecek çok sayıda ve farklı yöntem vardır. Doğum kontrol hapları, kolay ulaşılabilmesi, farklı avantajlarının bulunması ve kullanımının kolay olması nedeniyle popüler korunma yöntemleri arasında bulunur. Aşağıda doğum kontrol hapı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Kaç Çeşittir?

Piyasada 2 grup doğum kontrol hapı mevcuttur. Bunlardan kombine doğum kontrol hapları yani östrojen ve progesteron isminde iki farklı hormonu farklı oranlarda içeren haplardır. Mini pill olarak isimlendirilen diğer grup ise sadece progesteron hormonu içerir. Kombine doğum kontrol hapları, kendi içerisinde monofazik ve multifazik olmak üzere ikiye ayrılır. Monofazik haplarda tüm haplar aynı bileşime sahipken, multifazik haplarda östrojen ve progesteron hormonlarının miktarı her 7 hapta farklı oranlarda bulunur. Sadece progesteron içeren haplar 3 saatlik ve 12 saatlik olmak üzere iki farklı özellikte üretilir. 3 saatlik olanlar her gün aynı 3 saat içerisinde, 12 saatlik olanlar ise her gün aynı 12 saat içerisinde alınması gereken haplardır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Kombine doğum kontrol hapları, her bir kutuda 21 hap içerir. İlk kutuya adet kanamasının ilk günü başlanır ve 21 gün boyunca almaya devam edilir. Monofazik haplar üzerinde yazan güne göre, multifazik haplar ise 1. haptan başlanarak sırasıyla alınır. Haplar bitince 7 gün ara verilip adet kanamasının gününe bakmaksızın 8. günde yeni kutuya başlanarak bu şekilde döngü devam ettirilir.

Sadece progesteron içeren haplarda ise her kutuda 28 hap bulunur ve her gün kullanılır. Ara vermeksizin yeni kutuyla devam edilir. Yalnız ilk kutuya başlandığı hafta, koruyuculuk tam olmadığı için ek bir korunma yöntemiyle korunmak gereklidir.

Doğum Kontrol Hapını Almayı Unutursam Ne Olur?

Kombine doğum kontrol hapını almayı unutursanız aradan 24 saat geçmemişse hemen unuttuğunuz hapı almanız gerekir. Sonrasındaki hap ise olağan zamanında içilmelidir. Yani hap unutulduğunda bir sonraki gün 2 hap birden alınır. Fakat iki gün arka arkaya hap alımını unutursanız hapın koruyucu etkisi azalacağı için sonraki adet kanamasına kadar kalan hapları almaya devam ederken ek bir yöntemle daha korunmalısınız.

Sadece progesteron içeren haplardan kullanıyorsanız durum biraz daha farklıdır. 3 saatlik haplardan kullanıyorsanız, 3 saate kadar gecikme, 12 saatlik haplarda ise 12 saate kadar gecikme koruyuculuğu azaltmadığından, bu süre içerisinde hapın unutulduğu hatırlanırsa tablet hemen içilir. Diğer tabletlerin alımına ise olağan şekilde devam edilir. Eğer gecikme bu süreleri geçtiyse koruyuculuk azalmış olabileceğinden, bu durumda da yine unutulan tablet hatırlanınca alınmalı; fakat 3 saatlik haplarda sonraki 48 saat, 12 saatlik haplarda ise sonraki 7 gün ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Eğer tabletin unutulması ilk kutuya başlandığı hafta olduysa ve önceki hafta ilişki yaşandıysa gebe olma ihtimaliniz olabileceğinden doktorunuza başvurmanız gerekir.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...