Doğal Yağlarla Sağlık İksirinizi Kendiniz Yapın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

M.Ö.3000 yıllarında kullanılmaya başlanan şifalı bitkilerin, 1900′lü yıllarda modern tıbbın ilerlemesiyle popülaritesini kaybetmeye başladığını söyleyen Herbalist Tarkan Güveloğlu, bu yöntemlerin yerini büyük ölçüde kimyasal ilaçlara bıraktığını ve alternatif bir tıp dalı olarak anılmaya başlandığını belirtiyor. Oysa 17.Yüzyılın ortalarına kadar tıp okullarında İbn-i Sina’nın şifalı bitkilerle tedaviyi anlatan “Kanün Fit Tıp” adlı eseri ders kitabı olarak okutulmuş ve birçok hekim yazara kaynak olmuş.

Doğal yağlar deyiminin çok geniş kapsamlı olduğunu vurgulayan Güveloğlu yağları, sabit yağlar ve uçucu yağlar olarak ikiye ayrıldığını söylüyor ve ekliyor “Sabit yağlara susam yağı, zeytinyağı ve badem yağını örnek gösterebiliriz. Yani bitki tohumu ya da meyvesi sıkarak elde edilir. Uçucu yağlar ise su buharı distilasyonu ile bitki yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilir. Sabit yağlara göre elde edilişi daha zahmetlidir ve pahalıdır. Gül yağı, nane yağı, kekik yağı uçucu yağlara örnektir. Havayla temas ettiğinde havaya karışıp yok olur. O yüzden uçucu denir.” İşte size Herbalist Tarkan Güveloğlu’ndan birkaç özel formül!

Öksürük, baş ve sırt ağrısı için nane yağı

Nane yağını sıcak suya birkaç damla damlatıp buğu yaparsanız, akciğerlerinize iyi gelir, nefesinizi açar. Öksürük içinse sızma zeytinyağı ile nane yağını karıştırılıp sırt bölgenize uygulayabilirsiniz. Ayrıca alın bölgenize nane yağıyla masaj yaparsanız, baş ağrılarınıza iyi gelir.

Selülit için

Biberiye yağını, susam yağı ile karıştırılıp selülitli bölgelere masaj yaparak uygularsanız, selülit görünümünü azaltabilirsiniz.

Saçlarınızı onarmak ve kepek problemi için

Susam yağı, badem yağı, zeytinyağı, defne yağını karıştırıp saç diplerinize ve saçlarınıza uygularsanız sürülürse kepeklenmeyi giderir, fönden dolayı yıpranmış saçları onarır, dolgunlaştırır. Ancak yoğun saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, bu yağları saç diplerine kesinlikle sürmemelisiniz. Çünkü saç dipleri daha fazla yağlanacağı için dökülme artabilir. Saç dökülmesi için daha faklı bir karışım yapılmalıdır.

Bronzlaşırken güneşin zararlı etkilerinden korunmak için

Kakao yağı, havuç yağı ve susam yağlarını karıştırıp, vücudunuza sürerek güneşlenirseniz çok daha güzel ve kalıcı bir bronzluk elde edebilirsiniz. Ayrıca bu karşım sizi cilt kanserine karşı da koruyacaktır.

Romatizmal ağrılar için

1 çay bardağı sızma zeytinyağı (riviera kullanmayın) içine, 1 tatlı kaşığı biberiye yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı, yarım çay kaşığı karanfil yağı, yarım çay kaşığı lavanta yağı koyup iyice karıştırın. Ağrılı yerlere günde 1-2 defa uygulayın.

Saç dökülmesi için

1 tatlı kaşığı badem yağına, 1 çay kaşığı biberiye yağı, 1 çay kaşığı defne yağı, 1 çay kaşığı çam terebentin esansı, 1-2 damla da kekik yağı koyularak dökülme olan bölgeye masaj halinde sürün. Bu uygulama saç dökülmesini durdurur, cansız tellerin, tüylerin normal saç haline gelmesini sağlar. Ancak bu kürün 15 gün boyunca her gün yapılması gerekir. Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmesine çok faydalı olan bu uygulamaya destek olarak günde 1 tatlı kaşığı saf arı poleni her gün yenirse daha da faydalı oluyor.

Kuru ciltler için

Susam yağı, badem yağı ve kantaron yağını eşit miktarda karıştırılıp banyodan sonra tüm vücudunuza sürebilirsiniz.

Sivilceli ve akneli ciltler için

Adaçayı, limon ve papatya yağını karıştırıp kulak pamuğu ile sivilcelerinizin üzerine 10 gün boyunca uygulayarak çok daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Herbalist Tarkan Güveloğlu

Web: www.herbalisttarkan.com

E-posta: bilgi@herbalisttarkan.com

Tel: 0216 414 97 16

Kaynak:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.