Doğal Saç Bakımı

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Doğal saç bakımı nasıl yapılır öğrenmek iste misiniz? Evde uygulayabileceği birkaç doğal yöntem ile saçlarınızı daha kuvvetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Saçlar kadınların en önem verdikleri yerlerdir. Kırılmaları, yıpranmaları veya dökülmeleri durumunda çok fazla moral bozukluğu yaşayıp olmadık yöntemler deneyebilirler. Özellikle bu dönemlerde kuaförlere ve kozmetik ürünlerine çok para saçarlar fakat çok fazla bir yararını da göremezler. Dış dünyanın tozundan ve pisliğinden ilk etkilenen bölgelerden olan saçlarda yağlanma ve kepek de önemli sorunlardan olmaktadır. Çok masraf yapmadan evde kendinizin uygulayabileceği birkaç doğal yöntemle saçları daha kuvvetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Saç kırıkları için etkili maske tarifleri

Kırılmalara ve cansız saçlara Yumurtalı Çözüm

Yumurta protein açısından en zengin olan ürünlerin başında gelmektedir. Saç boyasından yıpranmış ve cansız saçlar için yumurta maskesi ideal bir yöntemdir. Saç uzunluğunuza göre bir veya iki yumurtayı köpürünceye kadar çırpıp saçınızın her teline sürün. Özellikle diplere masaj yaparak yedirin ve 30 dakika kadar bekleyin. Yıkama işleminde soğuk su kullanın ve fazla köpürtmeden az bir şampuan ile yıkanın. Haftada bir kere uygulanması gereken bu maske sonucunda saçınızdaki kırıklar yok olacak, saç derisi yumuşak bir hal alacak ve saç parlaklık kazanacaktır.

Doğal Saç Bakımı
Doğal Saç Bakımı

Doğal Mucizeler

Kepek oluşumu ve saç dökülmelerinin başlıca nedeni saç köklerinde olan tıkanıklıktır. Saç şekil ürünlerinin yeterince durulanmaması, kir ve tozdan oluşan durumlarda saçlarda dökülme ve yağlanma olacaktır. Bu sorunlar için ise sirke ve karbonat maskeleri en uygun saç bakım ürünleridir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Saç rengi kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor

  • 2 litre kadar suya bir su bardağı sirkeyi dökün ve saçınızı yıkayın. Saç diplerini ve uçlarını iyice masaj yaparak sirkeli suda ovun. 10 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı durulayın fakat şampuan kullanmayın. Birkaç saat saçınız bu şekilde kaldıktan sonra tam bir yıkama yapabilirsiniz. Bu şekilde saçlar hacim ve dolgunluk kazanacaktır.
  • Karbonatlı bakım ise aynı sirkede olduğu gibi 2 litre suya 4 yemek kaşığı karbonat atın. Saçın boyutlarına göre bu miktar değişebilir. Aynı şekilde karbonatlı suyla iyice masaj yaptıktan sonra saçınızı ılık suyla durulayın birkaç saat sonra ise şampuanla yıkayın bu yöntem ile saç derisi, temizlik ve beyazlık kazanacak aynı zamanda da saç derisinin PH oranını yükselterek cilt hastalığı önlemini sağlayacaktır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Sağlıklı saçlar için yapmanız gerekenler

Doğal Saç Bakımı ile İlgili Birkaç Öneri

  • Çok sıcak suyla saçınızı yıkamayın. Saç derisinin zarar görmesine neden olur. Ilık hatta soğuğa yakın sular hem kan akışınızı daha fazla arttıracak hem de saç diplerine fazla oksijen sağlayarak daha bakımlı hale getirecektir.
  • Saçlarınız çok kuru ise yapılacak uygulama bal maskesidir. 1 yemek kaşığa bala 2 yemek kaşığı zeytinyağı katarak karıştırın ve saçınıza uygulayın 30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Saçlarınızda kuruluktan eser kalmayacak. Fakat bal da yağ da orijinal olursa etkisi daha iyi görülür.
  • Bırakın saçlarınız doğal yollarla kurusun. Banyodan sonra saç kurutma makinesi veya maşa ile yapılan işlemler saç kırıklıklarına sebep olacaktır. Bunun yerine hafifçe havlu ile kurutabilirsiniz. İlla saç kurutma makinesi kullanacaksanız da en soğuk ayarında kullanın.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Yılan yağı nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

More from the blog

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Argan Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Bakımı ve Maskesi Tarifi

Saç için ciddi anlamda faydalı olduğu bilinen argan yağı ile alakalı olarak tüm önemli bilgileri enine boyuna sizlere sunacağız. Saç bakımı konusunda daha önceki...

Erkek Saç Kesim Modelleri ve Uzun, Kısa Saç Stilleri Kataloğu 2018

Erkek saç modelleri ve saç kesimleri kataloğu 2018 yılı örneklerini sizler için elimizden geldiğince derledik. Erkeklere ilham kaynağı olacak saç modellerini keşfetmeniz amacındayız.

Yeni Sezonun Güzellik Trendleri Sizlerle

Bugün sizlerle birlikte yeni sezonda karşımıza çıkan ünlülerin güzellik trendleri ile alakalı bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle güzellik konusunda...