Diz Ağrısına Radyonfrekansla Acısız Çözüm

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Merdiven inip çıkarken, çömelip kalktığınızda diz ağrılarınız mı oluyor? Diz bükülü pozisyonda uzun süre oturduğunuzda acı mı çekmeye başlıyorsunuz? Dizlerle ilgili şikayete sahip olmak için sporcu olmaya gerek yok. Aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük bindirir. Bu da ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar herkeste problem yaratabilir. Liv HOSPITAL Ağrı Kliniği’nden Doç. Dr. Kader Keskinbora ameliyat olamayan ve fizik tedavi sonuç vermeyen hastalarda uygulanabilecek tedavi yöntemlerini anlattı.

Dizlerimiz neden ağrır?

Dizin ön kısmındaki ağrılar aslında diz yakınmalarının önemli bir kısmını oluşturur. Diz kapağına aşırı yük binmesiyle diz kapağının altındaki kıkırdak dokuya ve kemiğe de aşırı yük biner. Bu sürecin uzun yıllar sürmesiyle dizdeki kıkırdak doku da bozulmalar hatta halk dilinde kireçlenmeler oluşur ve bunlar da ağrıya neden olur. Ağrı nedeniyle bu hastaların hareketleri de kısıtlanarak yaşam kaliteleri aşırı derecede bozulur.   

En çok kimlerde diz ağrısı görülür?

Dizin ön kısmındaki bu tür ağrılar ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede görülür. Hastalarda özellikle merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda şiddetli Ağrı olur.

Peki nasıl tedavi ediliyor?

Uzun yıllardır dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak amacıyla dize çeşitli enjeksiyon tedavileri uygulanıyor. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon diye bilinen ilacın da uzun vadede yan etkileri olabiliyor. Günümüzde tıp dünyası doku hasarı yapmayan tedavileri öneriyor. Bu yeni yöntemde diz eklem aralığına radyofrekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrılar azaltılabiliyor.

Kimlere uygulanabiliyor?

Dizlerinde kireçlenmesi olan hastalar öncelikle fizik tedavi ve ortopedi hekimlerine başvururlar. Bu hastalara fizik tedavi hekimleri tarafından rehabilitasyon ve ortopedi cerrahları tarafından da protez cerrahisi öneriliyor. Fizik tedavi uygulamasına rağmen ağrısı geçmeyen ve eşlik eden hastalıkları nedeniyle protez cerrahisi yapılamayan hastalara bu yeni yöntem uygulanabiliyor. 

Nasıl bir işlem uygulanıyor?

Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile diz eklem aralığına ultrason eşliğinde girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 120 saniye boyunca 3 kez uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı yüzde 70 oranındadır. Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların diz ağrıları azalır ve özellikle merdiven inip çıkmayı ağrısız yapabilirler. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan Ağrı sağaltımı sağlar ve bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Ağrı hekimine bu tip hastalar ne zaman başvurmalı?

Genelde bu hastalar Ağrı hekimine fizik tedavi ve ortopedi doktorları tarafından yönlendirilirler. Ya da diz eklemine pulsed radyofrekans uygulaması ile diz ağrısı azalan hastanın referansı ile gelirler. Sonuç olarak bir ortopedist tarafından görülen ve protez cerrahisi önerilen ama cerrahi uygulanamayan ayrıca da fizik tedavi uygulanan ama ağrısı geçmeyen hastalar bu uygulama için bir algoloji kliniğine başvurabilirler.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...