Diyette istikrar problemi nasıl aşılır ?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Rafinera Diyeti Bozmamanın Sırları’nı Anlatıyor.

 

“Diyete pazartesi başlıyorum, çarşamba bırakıyorum”,  “Şu haftada geçsin öyle başlarım”,  “Sevdiğim besinlere dayanamıyorum” gibi sözleri çevremizdeki insanlardan sık sık duyarız. Yapılan araştırmalar diyete başlayan kişilerin sadece %10’unun 1 haftadan daha uzun süre diyete devam edebildiklerini göstermektedir. Her Pazartesi başladığınız diyetlerin bir türlü sonu gelmiyorsa diyetin bize zor gelmesinin gerçek nedenini saptamadan kilo vermeye çalışıyor olmamız muhtemel.

 

Yeni beslenme düzeninizi hayatınıza adapte etmenizi kolaylaştıracak önemli  püf noktalarını Rafinera’nın Diyet ve Beslenme Uzmanı Mine Öcalan anlattı.

 

Acaba kaç kilo verdim?

 

Kilonuzu sık sık kontrol etmek sadece cesaretinizi kırar. Gün içerisindeki ödem miktarının artması,

Dyt. Mine Öcalan

bağırsaklarınızın çalışıp, çalışmaması gibi birçok sebep hatalı ölçümlere neden olacaktır. Bu durum bireyden bireye fark etmekle beraber ölçümlerde 1-4 kilo arasında değişimler gözlemlenmektedir. Ertesi gün kalktığınızda tartınızda gördüğünüz fazla kilolar az yemek yemeyi, bir sonraki gün göreceğiniz eksik kilolar fazla yiyip içmeyi tetikleyecektir. Oysa bu şekilde bir beslenme şekli, metabolizmanızın bozulmasına ve vücudunuzda geri dönüşü zorlaşan kilo kazanımlarına neden olabilmektedir.

Çözüm: En doğrusu haftada bir tartılmanızdır. Vücudunuzdaki gerçek kilo değişimlerini ancak böyle görebilirsiniz.

 

Beslenme günlüğü tutun!!

 

Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi saat saat mutlaka yazın ve hafta sonları bu günlükleri kontrol edip, bir hafta boyunca neler yediğinizi gözden geçirin. Bu sayede, besin çeşitliliğini sağlamak ve neyin eksik neyin fazla olduğunu görebilmiş olursunuz.

Çözüm: Unutmayın bütün ayrıntıları ile ne yediklerini yazanlar daha kolay zayıflıyor!

 

 

Cazip yemeklere dayanamıyorum!

 

Haftada 1 öğününüzü serbest bırakın! Hepimizin sevdiği, gördüğü zaman dayanamadığı yiyecekler var. Yasaklı diyetler, tamamen hayatınızdan çıkarmaya çalıştığınız yiyecekleri bir süre sonra cazip hale getirecek ve sabah- akşam kendinizi o yiyecekleri tüketir halde bulacaksınız.

Çözüm: Birkaç gününüzü değil, hayatınızı değiştirmeye çalıştığınız bu düzende istikrarı sağlamak için haftada 1 kez 1 öğününüzü serbest bırakın.

 

Tartıda hala bir değişiklik yok!

 

Durmak yok, yola devam! Diyet yapan birçok kişi hızlı kilo kaybetmeyi bekler ve vücudunun bu hıza uymasını ister. 1 hafta boyunca kilo kaybı olmazsa, morali bozulur ve diyeti bırakır.

Çözüm: Kilo verme hızınız düştüğü zamanlarda moralinizi bozup, diyetinizi diğer  pazartesiye ertelemeyin!

 

Diyetinizi devam ettirecek önemli taktikler

 

Önden bir salata lütfen:)

 

Yemeğe başladıktan sonra beyne tokluk sinyalinin gitmesinin en az 15-20 dakika sürdüğünü artık hepimiz biliyoruz. Az çiğneyip, hızlı yerseniz tokluk oluşana kadarki sürede daha çok yemek yersiniz ve aldığınız kalori miktarı artar. Bu nedenle yemek yeme hızınızı yavaşlatmanız önemli. Aynı zamanda yemeğin başlangıcını salata ile yaparsanız, yemekte aşırıya kaçmanızın önüne geçmiş olursunuz. Ama salata soslarına dikkat! Tercihiniz balzamik sirke, limon veya nar ekşisi gibi düşük kalorili soslar olabilir.

 

Çeşitlendirin!

 

Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. Çeşitlilik, motivasyonunuzu da arttırarak sıkıcılığı ortadan kaldırır ve istikrarlı bir şekilde diyetinize devam etmenize destek olur.

 

Metabolizmanızı da uyandırın!

 

Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayın. Rahatlatıcı etkiye sahip serotonin hormonumuzun salgılanmasına yardımcı olan, kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılmış ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri kahvaltınızı çeşitlendirmek için kullanabilirsiniz. Besin tüketme, sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı, metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza da destek olur.

 

Yiyecek bulma sıkıntısı

 

Diyete başlayan hemen hemen herkes ”Diyet yemek”  bulamamaktan şikâyet eder. Diyetteyken neler tüketmemiz gerektiğini öğreniyoruz, ancak zamansızlık ve uygun yiyecekleri bulamamak diyeti devam ettirmemizin önüne geçiyor. Günlük almanız gereken enerji değerine yakın paket seçiminizi yaparak ve günlük tüketmeniz gereken öğünleri her gün çeşitlendirerek tüketiminize hazır halde servis ettiğimiz Rafinera Beslenme Programı en büyük destekçiniz olabilir. Beslenme programında yer alan besinlerin birlikte tüketilmeye uygunluğu, metabolizmadaki olumlu etkileri ve öğün saatlerine göre değişen gereksinimler gözetilerek hazırlanan menüler, diyetinize istikrar kolaylığı ve sağlık katacaktır.

 

Ve bunları da deneyin:

 

İşte veya sosyal hayatınızda size güçlü motivasyon sağlayan bir diyet partneri seçin.

 

Gözünüzü korkutmayacak hedefler belirleyin. 15 kilo vermeye şartlanmaktansa önce 3 kilo vermeyi hedef edinin, başardığınızda sevinin. Kısa süreli hedefinize ulaştıktan sonra yeni hedefinize odaklanın.

 

Rafinera Hakkında: 2012 Ekim ayında Ali Koç’un da mentorluğuyla sağlıklı ve diyet dostu yiyeceklerle özel menüler hazırlayarak, bu menüleri sahiplerine ulaştıran Rafinera 2007 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Didem Altınbaşak Tulgan tarafından kurulan firma, müşterilerine taze, katkısız ve lezzetli menülerle cevaplar üreten, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda servis özellikleri ve çalışma prensipleriyle öne çıkmaktadır. Rafinera bu alanda faaliyet gösteren ilk Türk markasıdır.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...