Diyeti Neden Bırakıyoruz!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çoğu diyet programı her zaman işe yaramıyor

Kilo verdirmeyi taahhüt eden diyet programlarının çoğunun pratikte tam olarak uygulanabilmesi oldukça zor. Size neyi, ne kadar ve ne zaman yiyeceğinizi söylüyorlar fakat yaşam tarzınızı, tercihlerinizi, zamanınızın ne kadar kısıtlı olduğunu pek de önemsemiyorlar. Dolayısıyla en önemli ‘diyet bırakma’ nedenlerinden biri; kağıt üstündeki diyet programının aslında sizin mevcut hayatınıza gerçekten de indirgenmemiş olması.

Bazı diyetler sahiden de ‘saçma’ !

İncelmek ve forma girmek isteyenlerin denemeyeceği diyet yok, yeter ki birkaç güvendiğiniz ünlü sima veya yakın arkadaşınız tavsiye etsin… Öyle diyetler var ki, sadece belli besinleri ön planda tutup, vücudunuzun sizin için belki de ‘hassasiyet’ taşıyan mineralleri veya önemli takviyelerden mahrum kalmasına neden oluyorlar. Hal böyle olunca da, diyeti bırakmaktan başka çare kalmayabiliyo

Kalori hesabı yapmıyor olabilir misiniz?

Hangi diyet programını uygularsanız uygulayın, yediklerinizin ölçüsüne de bağlı olarak ‘gerçek’ ( kendinize karşı samimi olarak ) kalori değerlerini hesaba katmazsanız, tam olarak uyguladığınızı sandığınız diyetiniz bir fiyaskoyla sonuçlanabilir. Doğru bir kalori hesabı yapmak, kendinizi kandırmanızı da engelleyecektir…

Geçmişteki kötü tecrübeler

Hayatı boyunca fazla kilo problemleri ile boğuşanlar çok daha iyi bilir, ‘bundan sonra çok farklı biri olacağım’ diye sürekli içinden geçirmeyi… Oysa ki her başlanan yeni diyet, çoğunlukla hüsranla biter. Bunun için, öncelikle ‘her şeyin tek bir gecede değişemeyeceği’ gerçeğini kabul etmeliler. Beden Kitle İndeksi’ni en azından obez kategorisinden fazla kilolu kategorisine indirmek ve burada ‘kalabilmek’ bile büyük başarı iken, ‘ya normalim ya da obez’ diye kesin çizgiler çekilmemeli, diyeti bırakmak yerine geçmişteki kötü tecrübeler bir kenara bırakmalı..

Diyet programları, ek maliyetler getiriyor!

Oldukça başarılı diyetisyenler var, bu kişiler gerçekten de işlerini iyi yapıyor ve sizi istediğiniz kiloya indiriyorlar. Fakat sizi ve sağlığınızı ‘sizden daha iyi’ düşüneceklerini zannetmiyoruz. Zayıflama işi ‘sadece ama sadece diyetisyenle olur’ diye bir kaide yok! Pek çok kişi, bu işin kesinlikle bir diyetisyen ile olabileceğini düşünüyor, diyetisyene ayıracak bütçesi olmadığı ve kendi kendine başaramayacağına inandığı için halihazırda uyguladığı diyeti de yarım bırakıyor.

Büyük bir zevkten vazgeçiyor olmak

Diyet bırakma nedenlerinden biri de ‘yemek yeme gibi keyif veren, iyi hissettiren bir şeye kısıtama getiriliyor olması’… Özellikle de yemek ayırt etmeyen, her şeyin tadında ayrı bir güzellik bulan, kısacası ‘ bu işten gerçekten zevk alan’ kişilerin diyeti bırakma nedeni de çoğunlukla bu! Güzel olan şeylerin ‘kalorisi yüksek’ olduğunu biliyoruz. Bu yüzden ‘yememelisin, içmemelisin’ denildiğinde, obsesif bir şekilde bu yenmemesi ve içilmemesi gerekenlere takıntılı hale geliyor, onlar hayatımızda olmayınca mutlu olmayacağımız kanaatine varıyoruz. Halbuki her şeyden ölçülü bir şekilde yemek, en doğrusu! Diyet yapmak bizim için gerçekten de bir ihtiyaç mı? Yoksa ‘no diyet’ mi demeli?

Kaynak:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.