Diyabete karşı sağlıklı beslenme

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dr. Öztaş, “İnsülin olmadan vücudunuz dışarıdan aldığınız besinleri gerekli biçimde kullanıp enerjiye çeviremez. Beslenmemize dikkat etmeliyiz, diyabet hem ekonomimizi hem de sağlımızı bozuyor.” dedi.

Alınan gıdaların; ‘karbonhidratlar (makarna, ekmek, şeker),yağlar (tereyağı, margarin, ayçiçek yağı) ve proteinler (kırmızı et, tavuk, kurubaklagiller’ olmak üzere 3 grupta toplanıldığını anlatan Uzm. Dr. Öztaş, yenilen besinlerin çoğu zaman alınan gıdaların bileşiminden oluştuğuna kaydetti.

Dr. Ergün Öztaş, tip 2 diyabetin (insüline bağımlı olmayan diyabet) için temel sorunun pankreas, yağ dokusu ve kas dokusu hücrelerinde bulunan ve pankreasta üretilen insülini tanıyan reseptörlerde bozulma yattığını belirtti.

Öztaş şunları kaydetti: “Hücre reseptör defektine bağlı olarak organizmanın ürettiği insülin kullanımında ortaya çıkaran sorunlar glikozu hücre içine sokamaz ve hücre içi şekeri düşer. Perifer doku özellikle kas karaciğer ve yağ dokusunda insülin etkisi yetersizdir. Kas ve yağ dokusunda şeker tutulumu azalır. Pankreas kan şekeri seviyesine oranla yeterli insülin salgılayamaz. Karaciğerde şeker yapımı ileri derecede artar. Çoğunluğu 30 yaş sonrası ortaya çıkar. Genetik yatkınlık mevcuttur ve birçok gen bölgesinde hasar söz konusudur.

Sinsi başlar bulanık görme el ve ayaklarda uyuşmalar, karıncalanmalar ve ayak ağrısı, geçmeyen mantar enfeksiyonları yara iyileşmesinde gecikmeler ile doktora başvurur. Tedavisi ağızdan alınan ilaçlarla olmaktadır. Aksine tip 1 diyabetde bu durum pankreas adacık hücrelerinde insülini üretip salgılayan beta hücrelerinin oto immün yıkılması veya iltihabı olarak yok olması sonucu oluşmaktadır. Genetik doku yatkınlığı riskli genetiği olanlarda çevresel tetikleyici faktörler ile virüs enfeksiyonları toksinler emosyonel stres gibi olaylar otoimmüniteyi tetikler ve ilerleyici beta hücre hasarı oluşur.”

Tip 2 diyabetin genelde obez görünümde iken tip bir diyabetin giderek artan kilo kaybı ve ‘ketoasidoz’ denilen diyabet komplikasyonları ile baş gösterdiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ergün Öztaş, tip 2 diyabetin çok su içme, çok idrara çıkma, halsizlik, ağız kuruluğu, çok yemek yeme, kilo kaybı, bulanık görme gibi belirtileri olduğunu dile getirdi. Öztaş, tip 2 diyabet hastalığının giderek artmasının başlıca sebepleri arasında hareketin azalması, beslenme bozukluğu, uygun olmayan besin tüketimi, karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek gıda tüketimi olduğunu ifade etti.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.