Diyabete Hangi Besin İyi Geliyor?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir çalışmanın sonucuna göre, günde ortalama 50 gram peynir tüketiyor olmanız, Tip 2 diyabet gelişme riskini düşürüyor. ‘Ben peynir sevmem ki’ diyenlerdenseniz endişelenmeyin, çünkü aynı miktarda yoğurt tüketiyor olmanız da bu riskin düşmesine yardımcı. Yaklaşık 30.000 Avrupa vatandaşı üzerinde yapılan bilimsel araştırmanın verilerine göre, günlük peynir tüketiminin bu kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskini ortalamada %12 oranında düşürdüğü gözlemlenmiş.

Şeker hastalarına, hepimizin bildiği gibi yağlı yiyeceklerden uzak durmaları söylenir. Fakat Danimarkalı ve İngiliz uzmanların yürüttüğü bu araştırmada probiyotik bakterilerin kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu ve bu sayede vücudun da diyabete karşı etkin görev alan vitaminleri çok daha rahat üretebileceği sonucuna varılmış.

Süt ve süt ürünleri, aynı zamanda D vitamini, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça faydalı fakat sağlığınız için bunca yararına rağmen, yine de ‘dengeli bir şekilde’ tüketilmeli. Peynirin fazla tüketilmesi fazla tuz ve yağ almanıza neden olmakta!

Kaynak: Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.