Diyabet Hastaları Diyabeti Durdurmak İçin Elele

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hastadan Hastaya Eğitimler 40 Milyon Kişiye Ulaşacak

Çağın hastalığı diyabetle mücadele etmek için T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfı’nın hayata geçirdiği “Diyabeti Durduralım!” projesi kapsamında büyük bir adım daha atılıyor. 23 ilde başlatılan akran eğitimleri programıyla diyabet hastaları, kendileri gibi bu hastalıkla savaşan diyabetlileri ve potansiyel diyabet hastalarını eğitiyor.

Cumhurbaşkanlığı adına Projeler Müdürü Bülent Bayramiç, Ankara İl Sağlık Müdürü Seracettin Çom, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve Türkiye Diyabet Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. İlhan Yetkin’in katıldığı eğitim seminerinde, 40 milyon diyabetli hastaya ulaşması hedeflenen akran eğitimlerinde gelinen nokta ve Türkiye’deki diyabet gerçeği rakamları ile ele alındı.

Türkiye’de son 10 yılda diyabetli hasta oranının yüzde yüz artarak yüzde 13,7’ye ulaştığının altını çizen Türkiye Diyabet Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. İlhan Yetkin, gizli diyabet hastalarının oranının ise yaklaşık 5 kat artarak yüzde 30’ları bulduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yetkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de diyabetli hasta oranının yüzde yüz artış göstermesi, bilim insanları olarak bizleri korkutmuştur. Bu nedenle her kademedeki kişilerle bu bilgiler paylaşılarak destek istenmektedir. Akran eğitim modeli T.C. Cumhurbaşkanlığı ile paylaşılmıştır ve kendilerinden manevi desteklerini alarak bu yolda ilerlemeye devam edilmektedir.”

Türkiye Diyabet Vakfı’nın önderliğinde diyabetli ve diyabete yatkın olan bireylerin eğitimi için sürdürülen eğitim seminerlerinde şimdiye kadar sadece Ankara’da yaklaşık 500 kişi eğitildi. Prof. Dr. İlhan Yetkin, diyabetin tedavisinin eğitimle mümkün olduğunu belirterek, seminerlerde 23 ilden 60’a yakın akademisyenin görev aldığını söyledi.

Akran eğitimleri modelinin Türkiye’de ilk olduğunu belirten Prof. Dr. Yetkin, eğitim seminerleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Eğitimlerin en önemli özelliklerinden biri, interaktif olarak gerçekleşmesidir. Her eğitimde 10 – 20 kişi eğitiyoruz ve eğitimler 3-3,5 saat kadar sürüyor. Tüm Türkiye’de 60 – 70 bin kişiyi eğiterek bu kişilerin de çevrelerine bu eğitimi yaymalarıyla beraber 40 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.