Diş Gıcırdatma Sağlık ve Estetik Problemi

Diş Gıcırdatma Sağlık ve Estetik Problemi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Strese bağlı uyku bozukluklarından bruksizm yani diş gıcırdatma botoks ile sorun olmaktan çıkıyor. 20-26 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle açıklama yapan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, diş gıcırdatmanın tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Türkiye’de her iki kişiden birinde görülen diş sıkma ya da diş gıcırdatma, dişlerin kapanma şeklinden ya da çene eklem bozukluklarından kaynaklı olsa da genellikle stres en önemli nedeni arasında gösteriliyor. Uyku bozukluğu yaşayan pek çok kişi diş sıkma ya da gıcırdatma problemi yaşadığını bilmiyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına yapılan botoksla kastaki stres kaldırılarak istenmeyen kasılmalar yok edilebildiğini belirtiyor.

Diş gıcırdatma ve sıkma ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi yüz şeklinde deformasyon meydana getiriyor. Diş sıkma esnasında çene kemiğine ve eklemine yaklaşık 5 ton ağırlığında güç uygulanıyor ve zaman içerisinde dişlerde sallanma, diş etinde geri çekilme ve dış kırılmalarına neden olmasının yanı sıra çene yapısını da bozarak yüz estetiğini bozuyor.

Çözüm Çok Kolay: Botoks

AysunBolukbasiMamak
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak

Özellikle stres altındaki çalışanlar ve üst düzey yöneticiler, iş konusunda takıntılı kişiliğe sahip bireyler risk teşkil ediyor. Gece plağı olarak adlandırılan şeffaf aparey tek başına yeterli olmadığında botoks tedavisi öneriliyor. Diş gıcırdatma ve sıkma sorununa olumlu cevap veren botoks enjeksiyonları doğru uygulamayla kastaki stresi kaldırarak kontrol dışı istenmeyen kasılmaları engelliyor ve 6-9 ay etki gösteriyor. Kısa ve ağrısız bir işlem olan botoks tedavisi yanak altı kısımda bulunan çiğneme kasına uygulanıyor.

Diş Gıcırdattığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • Uyandığınızda yanaklarınız ağrıyorsa
  • Yutkunma zorluğu yaşıyorsanız
  • Ağzınızı rahat açamıyor, gün içinde ağrı hissediyorsanız
  • Kulak ve başa yayılan ağrılarınız varsa
  • Ağız açıp kaparken zorlanma ve ses çıkarıyorsanız uykuda diş gıcırdatıyor olabilirsiniz.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.