Diş etleri neden kanar

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diş, diş fırçalama sırasında veya sert besinler yerken ya da kendiliğinden kanamaz.

Diş eti kanaması, diş eti iltihabının (gingivitis)  ilk ve en önemli belirtisidir. Diş eti iltihabının diğer belirtileri dişetlerinde şişlik, renk değişikliği, parlaklık ve ağız kokusudur. Bu belirtiler hafife alınır ve dişetleri tedavi edilmezse enfeksiyon ilerler ve  daha derin dokuları yani dişi tutan kemiği, dişi kemiğe bağlayan lifleri deforme edebilir. Bu durum periodontitis adını alır ve bu hastalıkla çürük olmayan dişler bile sallanıp düşebilir.

Diş eti iltihabının en önemli sebebi doğru ve düzenli ağız bakımı yapılmamasına bağlı olarak dişlerimiz üzerinde biriken “Mikrobiyal Dental Plak” adı verilen beyaz renkte ve içinde milyonlarca bakteri yaşayan birikintilerdir. Bu birikintiler ağız içindeki dişler üzerinden doğru teknikle ve yeterince uzaklaştırılamaz ise  dişeti iltihaplanır ve  tükürük içinde bulunan minerallerin de etkisi ile sertleşir ve diştaşlarını oluşturur.

Diş taşları yaygın inanışın tersine kendiliğinden oluşmaz veya vücut tarafından yapılmaz.
Bu nedenle diş etlerimizde, diş fırçalarken veya kendiliğinden oluşan bir kanama farkettiğimizde vakit kaybetmeden bir dişhekimine başvurmamız gerekmektedir. Eğer ağız bakımı eksikliğinden kaynaklanan bir dişeti iltihabına sahipseniz yapılacak tedavi oldukça basittir. Öncelikle diş hekiminiz tarafından diştaşlarınız temizlenmelidir ve size kapsamlı olarak doğru ağız bakımını nasıl yapmanız gerektiği anlatılmalıdır.

Diş taşı temizliği kesinlikle dişlere ve dişetlerine zarar veren bir tedavi yöntemi değildir. Gereken aralıklarla yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer diş eti iltihabı, erken dönemlerde teşhis edilirse, yapılacak tedavi oldukça basittir. Başlangıç tedavisi, gingivitisi kontrol altına alacaktır.

Diş taşı temizliğinden sonra hekiminizin önereceği gibi günde en az iki kere (sabah – akşam) dişler fırçalanmalı ve bir kez (akşam) dişipi kullanılmalıdır. Bu şekilde dişetlerinizin yeniden hastalanmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak 6 ayda bir düzenli olarak dişhekiminize kontrole gitmeniz yeniden bir sorun oluşursa erken teşhisi kolaylaştıracaktır.

Unutmayın ki dişeti kanaması normal bir durum değildir ve dişeti hastalıkları sadece ağız sağlığımızla değil genel sağlığımızla da yakından ilgilidir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.