Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dişler alt çene ve üst çeneye dizilmiş, önemli kemikimsi yapıların başında yer alır. Özellikle katı yiyecekleri ağızda öğütmek ve yutabilmek için sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır. Dişlerin çene kemiği ile birleştiği yere diş eti deniliyor. Diş etine yerleşen diş kökleri buradan çene kemiği ile sıkı bağlantı yapar. Ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde diş sorunlarının yanında bir de diş eti problemleri gözlenir. Diş etinde meydana gelen problemler ciddi ağrılara neden olabiliyor. Peki diş eti problemleri neden oluşur ve diş eti ağrısı nasıl geçer?

Diş Eti Problemlerine Neden Olan Haller

Diş eti problemleri kendini ağrı, şişkinlik ve kızarıklık şeklinde belli etse de altında ciddi sebepler olabilir. Diş eti problemlerinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

1. Diş etinin iltihaplanması

2. Yanlış diş fırçalama ve yanlış fırça seçimi

3. Diş eti yaraları

4. Yetersiz beslenme

5. Diş eti kanaması

6. Şekerli gıdalar

7. Yanlış ve eksik ağız bakımı

8. Alerjik sorunlar

9. Zayıf bağışıklık sistemi

Diş Eti Ağrısının Tedavisi

Diş eti sorunları ağızda koku yapmanın yanı sıra şiddetli ağrılara da neden olabiliyor. Bu yüzden diş eti ağrısının tedavi edilmesi önem arz ediyor. İlk olarak ağrının neden kaynaklandığını belirlemek gerekiyor. Sorunun temeli tedavi edilirken diş hekiminin önerdiği ağrı kesiciler ağrıyı dindirmede oldukça etkilidir. Fakat sürecin uzaması gereksiz ağrı kesici kullanımına neden olabilir. Bu yüzden bitkisel kürlerle de diş eti ağrısı tedavi edilebilir.

En yaygın kullanılan kür tuzlu sudur. 100 ml suya 1 çay kaşığı tuz koyarak oluşturulan karışım gün içerisinde gargara olarak kullanılabilir. Bunun dışında karanfilin de etkili bir ağrı kesici özelliği vardır. 200 ml suda 10 dakika kaynatılan 6-7 karanfil gargara için yeterlidir. Bir diğer yöntem de antioksidan etkiye sahip adaçayıdır. Çay şeklide demlenen adaçayı gün içerisinde 4-5 kere gargara yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.