Diş eksikleriniz kilolarınızın sebebi olabilir

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ağız ve diş sağlığı tüm vücudu etkiliyor

Dr. Mustafa Yılmaz, diş hastalıklarının damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere hatta kanser hastalıklarına bile yol açabildiğini belirterek çeşitli uyarılarda bulundu.

Dr. Yılmaz, ağız ve diş bakımına gereken özenin gösterilmesi durumunda ise koruyucu ve önleyici tedaviler ile problemlerin anında çözümü veya ilerde oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların da önüne geçilebileceğine değindi. Dünyada ve ülkemizde diş ve diş eti hastalıklarının en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyleyen Dr. Yılmaz, “Ağız ve diş sağlığının öneminin farkındalığında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde son ana gelinceye kadar beklenmekte, onun öncesinde ise sürekli ertelenmektedir. Dolayısıyla koruyucu önlemler alınmadığı için dişle ilgili maddi ve manevi olumsuzluklar ortaya çıkıyor. Oysa ki ağız ve diş bakımımızı zamanında yapmamız koruyucu ve önleyici tedaviler altında problemlerin anında çözümü veya ileride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçecektir. Düzenli olarak hergün dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor” dedi.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNDEN ÜREYEN BAKTERİLER TÜM VÜCUDUMUZA HIZLICA YAYILIYOR

Bilimsel araştırmalar ışığında birçok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığına dikkati çeken Dr. Yılmaz, “Önemsemediğimiz bir çürükten üreyen ve tüm vücudumuza hızlıca yayılan bakteriler bağışıklık sistemimizi zayıflatarak, romatizmaya, çene altı lenf bezlerinin büyümesine, kalp-damar hastalıklarına, şeker hastalığında kan şekeri değerlerinin değişimine, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, kemik erimesine, hamilelerde düşüklere yol açıyor. Ayrıca düzensiz gelişen kanser hücrelerinin gelişimine sebep olurken, ağızdaki bakterilerin salgıladıkları enzimler nedeniyle gastrointestinal sistemine toksinlerin salgılandığı ve buralarda ülserasyonlara, poliplere sebep olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır” diye kaydetti.

EKSİK DİŞİ OLANLAR GENELLİKLE KİLO PROBLEMİ DE YAŞIYOR

Ağzında eksik dişi olan hastaların genellikle kilo problemi de yaşadığına dikkat çeken Dr. Mustafa Yılmaz, “Sindirimin ağızda başladığını hepimiz biliyoruz, besinleri dişlerimizle öğütmediğimizde kilo almamız kaçınılmaz oluyor” dedi.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.