Diş Beyazlatmada Merak Edilenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diş hekimi Yeşim Tünal Güzey, diş beyazlatma ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Günümüzde estetiğin önemi yadsınamaz ve estetikte güzelliğimizi bütünleyen etkenlerden biri de dişlerimizdir. Son yıllarda diş hekimlerine en çok sorulan sorulardan biri ise diş beyazlatmadır.

1)Diştaşı temizliği ile dişlerimizin rengini açabiliyor muyuz?

İki türlü tedavi vardır. Diş taşı temizliği olarak bilinen detertraj işleminde; sadece dişler üzerinde ki lekeler(sigara,çay,kahve….vs) ve diş taşları temizlenir. Dişlerin doğal renginde bir değişiklik olmaz, dişlerin rengi açılmaz. Bleaching dediğimiz işlemde ise önce diştaşı temizliği yapılır, sonra dişlerin rengini açan bir ilaç kullanılarak dişlerin doğal rengi birkaç ton açılır.

2)Yan etkisi var mı?

İşlem esnasında kısa süreli hassasiyet oluşabilir. Sonrasında hemen flor uygulanarak hassasiyetler ortadan kaldırılır.

3)Dişlerimizi beyazlattıktan sonra etkisi ne kadar sürüyor?

Kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak renkte geri dönüşüm 2-4 sene içinde olmaktadır. Bu nedenle belli sürelerde pekiştirme tedavisi uygulanması gerekiyor.

4)Dişerimizi beyazlattıktan sonra ne yapmamız gerekiyor?

En az 1 hafta olabildiğince çay-kahve-sigara-şarap-gazlı içecekler gibi dişleri boyayıcı etkenlerden uzak durulmalıdır. Dişlerin rengi esas olarak bir haftada oturmaktadır,bu nedenle ilk hafta dikkat edilmelidir.

5)Diş beyazlatmayı ne sıklıkta yapmalıyız?

Kişinin alışkanlıkları diş renginin eski rengine dönmesinde önemlidir.Çok sigara çay kahve… içenlerde geri dönüş daha hızlı olmaktadır.Kişiye göre pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır.

6)Kaç tip beyazlatma yöntemi vardır?

İki tiptir. Ev tipi ve ofis tipi olarak adlandırılmaktadırlar.

7)Hangi beyazlatma yöntemini önerirsiniz?

Ofis tipinde diş hekimi beyazlatmayı klinikte uygular. Yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede sonuç hemen alınmış olur.
Ev tipinde ise kişiye özel kalıplar hazırlanır. Kişi bu işlemi evinde uygular. 3-4 gün boyunca, kişi kalıpların içine şırıngada ki ilaçları sıkarak kalıpları dişlerine yerleştirir. 4 saat boyunca kalıplar ağızda tutulur. Bu esnada kesinlikle yemek yemek, sigara içmek yasaktır. 4 gün sonra bembeyaz dişlere kavuşulur.

8)Ev tipi diş beyazlatma 3-4 saatten fazla uygulanırsa dişe herhangi bir zararı olur mu?

Dişlerde hassasiyet oluşturabilir. İlaçlar, mutlaka diş hekiminin önerdiği şekilde uygulanmalıdır.

9)Ofis tipi diş beyazlatmada uygulanan lazer ışınının herhangi bir yan etkisi var mı?

Özel olarak diş beyazlatmaya uygun olarak tasarlanmış cihazlar kullanıldığı için herhangi bir yan etkisi yoktur.

 

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...