Diş beyazlatma hakkında merak edilenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diş beyazlatma hakkında merak ettikleriniz. Diş beyazlatma işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi Diş Hekimi Caner Selami Güner anlattı.

dis-beyazlatma

 

Diş beyazlatma işlemi nedir?
Diş beyazlatma ya da Dental Bleaching işlemi, patolojik sebeplerden veya doğal yapılarından dolayı istenmeyen renkte olan dişlerin renklerinin açılması veya ağartılmasıdır. Diş beyazlatma diş hekimliğinin kozmetik bir yaklaşımı olarak da düşünülebilir.

 

Diş beyazlatma uygulamaları nasıl yapılır?
Canlı dişlerde beyazlatma işlemini Office bleaching ve home bleaching olmak üzere iki şekilde yapılır. Office bleaching yani muaynehanede yapılan beyazlatma uygulaması  yüksek konsantrasyonlu ajanların hekim kontrolünde uygulanmasıdır. Ofis tipi beyazlatmada kullanılan beyazlatma ajanını aktive etmek için farklı sistemler kullanılır; kimyasal aktivasyon, belirli bir dalga boyundaki mavi ışık veya lazer. Günümüzde en sık kullanılan yöntemler kimyasal ve mavi ışıkla aktive olan sistemlerdir. Lazer maliyeti yüksek bir yöntem olduğundan çok yaygın bir aktivasyon aracı değildir. Bazı kliniklerde lazer ile beyazlatma yaptıklarını söylemelerine rağmen kullanılan  sistem mavi ışık sistemidir, halk arasında ayrımı yapılamayan maalesef hekimlerin de yanlış aksettirdikleri bir teknik ayrıntıdır. Temel olarak beyazlatma mekanizması benzer olmasına rağmen klinik uygulama şekline göre  beyazlatmanın etkinliğinde farklılıklar tespit edilmiştir. Beyazlatma reaksiyonunun etkinliği ısı artışı ile artmaktadır; mavi ışık ile birlikte cihazdan çıkan kızılötesi ışınların beyazlatma ajanın etkinliğini arttırdığı yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Ev tipi beyazlatma ise düşük konsantrasyonlu ajanların, daha önceden hazırlanan ve kişilerin dişlerine uygun olarak dizayn edilen özel plaklar ile  kişilerin kendi kendine yaptıkları bir uygulamadır. Ev tipi ajanlar kimyasal olarak  kendiliğinden aktive olan ajanlardır; etkinlikleri daha çok konsantrasyonları ile artar.
Ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatmayı neye göre tercih ediyoruz veya öneriyorsunuz?
Yapılan klinik ve laboratuar çalışmalar en etkili ve uzun süreli beyazlatmayı sağlayan yöntemin, 2 seans ofis  beyazlatmasını takiben yaklaşık 2 haftalık ev tipi beyazlatmanın kombinasyonu olduğunu göstermiştir.  Fakat hastalarımızı ve bizi sınırlayan bazı faktörler var, bunlar; yaş, beklenti, diş minesinin fiziksel durumu, hastanın seanslara ayırabileceği süre, diş hassasiyet durumu, ekonomik durumu vb.

1
2
3
4
5
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.