Depresyona iyi gelen yiyecekler ve içecekler

Depresyona iyi gelen yiyecekler ve içecekler
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzmanlar depresyona iyi gelen yiyecekleri sıraladı.

Depresyona iyi gelen yiyeceklerden önce iyi gelmeyenlere kısaca değinelim. Öncelikle depresyon döneminde alkol tüketimi olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve ruh halini yükseltmek için çekici gelebilir, ancak düzenli alkol tüketimi depresyon belirtilerini şiddetlendirir, kişinin sosyal ortamdan uzaklaşmasına neden olur ve alkol bağımlılığı riskini büyük oranda yükseltir. Ayrıca kan şekerini kısa sürede yükselten ve düşüren şekerli yiyecekler, tatlılar depresyondaki kişilere tavsiye edilmez. Tavsiye edilenler ise; yüksek protein içeren, lifli, omega 3 bakımından zengin besinlerdir.

Depresyon Tedavisine Yardımcı Gıdalar

Öncelikle omega 3 bakımından zengin ceviz, keten tohumu veya yağlı balıkları haftada en az 2 öğün tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Omega 3′ün faydası duygu dalgalanmalarını hafifleterek depresyon sırasında yaşanan olumsuz ruh halini bir miktar azaltması.

Kepekli tahıllar yavaş sindirildiğinden kan şekerinizi belirli bir düzeyde tutarak aşırı şeker dalgalanmalarını önler. Bu, kan şekeri nedeniyle oluşabilecek yorgunluk, isteksizlik ve halsizliğin engellenmesi için kullanılabilir. Kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna, tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Karbonhidrat bakımından zengin tahıllı gıdalar aynı zamanda serotonin seviyesini yükselterek ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Kümes hayvanları, peynir, yumurta, fıstık ezmesi, süt gibi protein bakımından zengin gıdalar ruh halini geliştiren, beyin kimyasalları düzenlenmesine yardımcı olan “triptofan” adlı bir amino asit içerir. Protein ayrıca depresyon döneminde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayarak depresyon ve anksiyete belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur. Et tüketirken etin yağsız olmasına ve tavuk ürünlerinin derisiz olmasına dikkat edin.

Yeme Alışkanlıkları

İyi beslenme aynı zamanda iyi yeme alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir. Küçük öğünleri sık yemek kan şekerini sabit tutmanızı sağlar. Gün boyu bol bol su için çünkü vücudun susuz kalması depresyon belirtilerinin şiddetlenmesine neden olabilir. Alkol, kahve ve diğer kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırın.

Kahve depresyona iyi geliyor

ABD’li uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, sıklıkla kahve içen kadınlarda depresyona girme eğiliminin, kahveyi nadiren tüketen hemcinslerine göre yüzde 20 oranında azaldığını ortaya koydu.

Araştırma ekibinde yer alan Harvard Üniversitesi’nden Alberto Ascherio, kahve tüketiminin enerjiyi arttırdığını ve iyi hissetmeyi sağladığını belirterek, bu son araştırmanın, uzun süreli ve kronik hale gelen kafeinli kahve tüketiminin etkilerini ortaya çıkarmayı amaçladığını ifade etti.

Araştırma kapsamında, ortalama yaşları 63 olan yaklaşık 50 bin kadının yıllar içindeki kahve tüketme sıklığının incelendiğini kaydeden Ascherio, düzenli olarak günde 4 fincan ya da daha fazla sayıda kahve içen kadınların, kahveyi sıklıkla tüketmeyen kadınlara oranla yüzde 20 daha az depresyona girdiğinin saptandığını belirtti.

Uzmanlar ayrıca, çok sık kahve içen kadın ve erkeklerde Parkinson hastalığına yakalanma riskinin de azaldığını belirledi.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.