Depresyon ve Kadınlar

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Depresyon çağımızda giderek artan bir hastalık olarak göze çarpıyor ve özellikle kadınlarda erkeklere nazaran çok daha yaygındır. Hayatları boyunca depresyona girme riski erkeklerde % 3-12 arası olurken bu oran kadınlarda % 10-26 arasındadır.

Kadınlar için bir diğer gerçek ise her 4 kadından 1’inin hayatlarında en az bir kere depresyona girme olasılığının olmasıdır ve erkeklere göre 2 kat daha fazla depresyona girme ihtimalinin varlığıdır.

Türkiye Psikiyatri Derneğinin Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışması raporuna göre 12 aylık depresif nöbet yaygınlığı kadınlarda % 5.4, erkeklerde % 2.3, tüm nüfusta % 4.0 olarak verilmektedir. Görüldüğü gibi kadınlarda iki kat daha fazladır. Yineleyici depresyonlar kadınlarda daha sıktır. Akut atak geçirenlerin % 15 kadarında depresyon süreğenleşme eğilimi gösterir. (Kaynak)

Dünyada her yıl ortalama 15 Milyon kadın kronik depresyona girmekte ve bunların 3’te 2’si çevresiyle bu durumu paylaşmıyor veya bir uzmandan yardım talep etmiyor.

Depresyon her kişiyi farklı şekilde etkilemekle beraber belirtileri hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilir. Ancak ortak özelliklerinden bazıları  umutsuzluk, çaresizlik, üzüntü ve değersizlik duygularını kişinin yaşamasıdır. Bir çok kadın, depresyon halindeyken iştah azalması, uykusuzluk, odaklanma bozukluğu ve öz güven eksikliği yaşamaktadır.

Hamilelik-Gebelik Depresyonu
Gebelik – Hamilelik Depresyonu

Depresyonda cinsiyet farklılığı nasıl açıklanabilir?

Kadınlarda depresyon görülme olasılığının erkeklere göre iki kat fazla olmasının çeşitli nedenleri vardır. Erkekler, yaşadıkları buhran anlarında kendilerini alkol kullanımı ve farklı şekillerde eyleme vurma gibi davranışları biçiminde ifade ederken kadınlar çoğunlukla bu olanakları kullanamazlar. Bundan dolayı aynı stres etkeni ile karşılaşıldığında kadınlar daha yoğun belirtiler gösterirler. Bir başka önemli bir açıklama da hormonal sebepler ve kalıplaşmış, geleneksel kadın rolü ile alakalıdır. Ayrıca kadınlarda hamilelik, doğum, premenstruel dönem gibi biyolojik ve psikolojik olarak depresyona yatkınlık yaratan ek özellikler vardır. Tüm bunların haricinde hemen hemen tüm toplumlarda görülen kadınlara karşı (özellikle küçük yaşlarda başlayan) cinsel istismar ve fiziki saldırılar da kadınların depresyon oranının erkeklere göre daha yüksek olmasının sebeplerindendir.

Kadınlarda depresyon oranının yüksek olmasının nedenlerinden biri de ergenlik dönemi ile ilgilidir. Bir çok uzman bunu ergenlik dönemine kadınların daha çabuk girmesi ve hormonlarda gerçekleşen değişikliklerin erkeklere nazaran daha yoğun olması ile açıklıyor. Bu dönemim devamında aylık adet döngüsü, hamilelik, doğum ve menopoz süreçleri kadınlar için bir döngü oluşturarak tüm hayatları boyunca dalgalanma yaşamalarına sebep olmaktadır. Premenstruel sendrom (PMS) yani “Adet öncesi gerginlik sendromu” da kadınların günlük yaşamlarını ruhsal ve fiziksel olarak ciddi şekilde etkilemektedir. Bu dönemin belirtileri çoğunlukla adetten 1 hafta önce ortaya çıkar ve adet yaşanmasıyla birlikte sıkıntılar hafifler ve kısa bir zaman sonra yavaşça yok olur.

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), bir kadının depresif olma riskini artıran çeşitli genetik ve diğer biyolojik faktörler hakkında bir araştırma yaptı ve bu araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki maddeler kadınlarda depresyon riskini artıran diğer nedenler:

 • 10 yaşından önce bir ebeveyn kaybetme
 • Kötü hatıralar içeren bir aile yaşantısı
 • Çocukluk döneminde cinsel ve fiziksel istismara maruz kalma
 • Devam eden bir psikolojik hastalık için destek ve ilaçların alınmaması
 • Doğum sonrası depresyonu
 • Çocuk yetiştirme stresi
 • Eşi ile tartışma
 • işini kaybetme
Depresyon ve Kadınlar - Pegarose.com
Depresyon ve Kadınlar

Depresyon belirtileri nelerdir?

 • Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak,
 • Gençlerde duygu değişiklikleri görülmesi, çabuk sinirlenmek,
 • Her gün sürekli kendini üzgün hissetmek, çökkünlük hali,
 • çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme ya da az uyuma,
 • Bir işe motive olamamak, dikkatin çabuk dağılması, huzursuzluk
 • Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek, ölmeyi düşünmek,
 • Vücudun işlevlerinin azalması, cinsel isteksizlik, yorgunluk hisleri,
 • Geçmişi ve geleceği düşündüğünde karamsar olmak, yaptıklarından kendini sorumlu tutmak,
 • İntihar etmeyi düşünmek ve planlamak,

Yukarıdaki belirtilerin hepsinin bir kişide olması şart değildir, bir kısmının bulunması da depresyon için yeterli olabilir, fakat bu belirtilerin en az on beş gün boyunca var olması gerekir.

Depresyon tedavisi

Depresyon tedavi edilebilir tıbbi bir hastalıktır ve utanılacak bir şey değildir. Kadınlar, depresyona girme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu kabullenmeli, eğer bu belirtilerden birini yaşıyorsanız bu konuda bir uzmandan destek almanız atacağın ilk ve en önemli adımdır.

 

 

 

More from the blog

Hayır Diyememe Sorununa Çözüm Önerileri

‘’Hiç kimseye hayır diyemiyorum.’’ "Bazen istemediğim şeyleri hayır diyemediğim için yapmak zorunda kalıyorum.’’ "Kimseyi kırmak istemiyorum.’’ diyenlerdenseniz sizinde hayır diyememe sorununuz olabilir. Sebebi psikolojik bir...

Hamilelik Dönemi Psikolojisi ve Alınması Gereken Önlemler

Bir çeşit bunalım ve psikolojik buhran süreci. Bugün sizlerle hamilelik dönemi psikolojisi üzerinde duracak ve fikir sahibi olacağız.

Mitomani hastalığı hayatı olumsuz etkiliyor

Kişilerin kendi söylediği yalana inanma hastalığı olan Mitomani, günlük hayatta bireyleri olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Başarılı olmanın formülü

Başarılı olmak için öncelikle neler yapılması gerekiyor?