Depresyon önleyici besinler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yediklerinizin mutluluğunuzla yakından bir ilgisi olduğunu biliyor muydunuz? İşte depresyon önleyici ve mutluluk veren besinler…

Enerjinizin düştüğünü farkettiğinizde size önereceğimiz bu besinleri tüketerek mutluluk hormonunuzu artırabilirsiniz. Özellikle B vitamini, omega 3 ve sağlıklı karbonhidratlar, sinir sisteminizi düzenlemede ve mutluluk hormonunun aktive olmasında oldukça etkili.

İşte depresyon önleyici ve mutluluk veren besinler…

Ceviz

Günde tüketeceğiniz bir avuç ceviz, hem günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılar hem de beyin sağlığınızı koruma da önemli rol oynar. Depresyonla savaşan, kemikleri güçlendiren ve yeni hücre oluşumuna yardımcı olan bu mucizevi kuruyemiş, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hafızayı güçlendiren ve mutsuzluğa savaş açan bu değerli besini gün içerisinde mutlaka tüketin.

Ispanak

Zengin bir folik asit kaynağı olan ıspanak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücuda enerji verir, mutsuzluğu önlemeye de destek olur. Ispanakla yapılan yemekleri bir türlü sevemiyorsanız, bu yeşil mucizeyi salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Muz

Potasyum ve B vitamini içeren muz öğle arası atıştırmalıkları için birebirdir. Tatlı krizlerini de önleyen bu lezzetli meyvenin içeriğindeki B vitamini, sağlıklı bir sinir sistemi için çok önemlidir. B vitamini stresi, gerginlikleri ve depresyonu önler. Potasyum ise saç, cilt ve tırnak sağlığı için büyük önem taşır.

Tam tahıllı ekmek

Vücudumuz yorgun olduğu zamanlarda enerji kazanmak için karbonhidratlara ihtiyaç duyar. Böyle zamanlarda zararlı karbonhidratlar yerine, tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Tam tahıllı ekmekler, selenyum ve mineraller içerirler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek serbest radikallerle savaşırlar. Yapılan araştırmalarda selenyumunun, göğüs, prostat, mide ve akciğer gibi pek çok önemli kanseri önlediğini ortaya koydu.

Hindi

Bir aminoasit çeşidi olan triptofan içeren hindi, vücutta serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin hormonu, yaygın olarak mutluluk hormonu olarak bilinir. Ayrıca hindi, güçlü bir protein kaynağıdır.

Yeşil çay

Yeşil çayda L-theanine isimli amino asit bulunuyor. Bu amino asit beyindeki alfa dalgalarını canlandırıyor. Yeşil çay etkisi sekiz saate kadar süren rahatlatıcı bir özelliğe sahip.

Somon

Omega 3 yağ asitleri içeren somon, kalp-damar sağlığı için önemli bir besindir. Kan basıncını ve kolesterolü düşürür. Sinir sistemine iyi gelen somon mutsuzluk ve depresyon durumlarını vücuttan uzak tutar, göz ve beyin sağlığını korur.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.