Daha Sağlıklı Olmak için Yiyebileceğiniz 7 Kuruyemiş

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kuruyemişler protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu sağlıklı atıştırmalıklardır. Dengeli bir beslenmede meyve, sebze ve kepekli tahıl yemenin yanı sıra, mükemmel bir ara öğün seçeneği oluşturan kuruyemişler, bitki dünyasının süper besinleridir. Kalp sağlığını korumadan kanseri önlemeye kadar sağlığınızla ilgili faktörlere etkiye sahip kuruyemişler, daha uzun yaşamanıza dahi yardımcı olabilir. 

Kuruyemiş Yemenin Sağlığa Faydaları

Genel olarak kuruyemişler iyi birer yağ, protein ve lif kaynaklarıdır. İçerdikleri yağın çoğunu tekli doymamış yağın oluşturduğu kuruyemişler; omega-6 ve omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri ve bir miktar doymuş yağ içerir. Kuruyemiş yiyerek magnezyum ve E vitamini dahil olmak üzere birçok vitamin ve minerali doğal olarak alabilirsiniz. 

Araştırmalar, kuruyemiş yiyenlerin, yemeyenlere oranla daha uzun yaşadığını gösterir. Bunun nedenleri arasında şunlar gösterilebilir: 

  • kuruyemişlerin birçok kronik hastalığı önlemeye yardımcı olma yetenekleri olabilir. 
  • Kuruyemiş yemek, kolesterol ile yüksek tansiyon seviyeleri gibi metabolik sendrom risk faktörlerini minimuma indirebilir. 
  • Kan şekeri düzeylerini iyileştirebilir; aynı zamanda belirli kanser risklerini düşürebilir. 
  • Süper besin kabul edilen kuruyemişler, sağlıklı yağlar, protein ve lif içeriğiyle tok hissetmenize yardımcı olan mükemmel bir besin kombinasyonunu, hiçbir hazırlık gerektirmeden sağlar. 

Sağlık Yararı Yüksek Kuruyemişler

Badem

Küçük bir porsiyon badem, birçok sağlıklı yağ ve lif sunar. Badem yemek, sindirim sağlığını iyileştiren bakterilerin miktarını artırabilir. E vitamini bakımından oldukça zengin ve polifenoller içeren badem, az miktarlarda yense dahi önemli seviyede antioksidan etki sağlar. Antioksidanlar, sağlıklı yağlar ve lif kombinasyonuna sahip badem, kalp sağlığınızı destekler, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürerek kan akışınızı iyileştirebilir.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı, kalp dostu yağlarla dolu olmasının yanı sıra,sağlıklı kolesterol seviyeleriyle de ilişkilidir ve antienflamatuar etkisi bulunur. Araştırmalar, özellikle antep fıstığı yemenin sağlıklı glikoz seviyelerini korumaya yardımcı olduğunu ve diyabetli kişilerde stresin kalp üzerindeki etkilerini azalttığını gösterir. Düşük kalorili antep fıstığı, aynı zamanda kabuklu olduğu için porsiyon kontrolünüzü kolaylaştırabilir.

Ceviz

Ceviz, kalp sağlığını iyileştirmede ve beyni korumada rol aldığını gösteren kanıtlara sahip süper gıdalardan biridir. Aynı zamanda meme ve prostat kanserleri ile savaşmaya yardımcı olabilir. Ceviz, diğer kuruyemişlerden daha yüksek kalitede antioksidanlara sahip olduğundan enfeksiyonlara karşı oldukça güçlüdür. Bazı araştırmalar, cevizin alzheimerı önlemeye yardımcı olabileceğini belirtir. 

Kaju 

Zengin ve tereyağına benzer bir tadı bulunan kajunun yağ oranı, diğer birçok kuruyemişten daha düşüktür. İçerdiği yağ, kalp sağlıklığını koruyan tekli doymamış yağdır ve ayrıca, güçlü kemikler için önemli iyi bir magnezyum kaynağıdır. Araştırmalar, kaju ve kuruyemiş yemenin safra taşı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterir. Aynı zamanda selenyum, bakır ve çinko dahil, daha birçok temel minerali içerir.

Fındık

Oldukça besleyici bir kuruyemiş olan fındık, kalp hastalığı risk faktörlerinde olumlu etkenlere sahiptir. Araştırmalar, fındık bakımından zengin bir diyetin toplam kolesterolü, kötü LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürdüğünü ortaya koyar. Ayrıca, iltihaplanma belirteçlerini ve kan damarı işlevinin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterir. Gün içinde bir avuç fındık yemek, kanınızdaki E vitamini miktarını artırabilir. 

Yer Fıstığı

Teknik olarak baklagil ailesinin üyesi olan yer fıstığı, alerjiniz olmadığı sürece birçok sağlık yararına sahiptir. Yer fıstığı yemek, trigliserit seviyelerine yardımcı olabilir ve içerdiği tekli doymamış yağlar, kalp sağlığınızı destekler. Fıstık için, düşük safra taşı riski ve alzheimer hastalığına karşı koruma ile ilişkilendiren araştırmalar, fıstık tüketimi ile daha düşük ölüm oranları arasında bir bağlantı kurar. 

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, çok tahıllı ekmeklerde, beslenme barlarında veya atıştırmak için popüler bir kuruyemiştir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet hastalığı dahil olmak üzere yaygın sağlık sorunları risklerini azaltmanızda rol oynayabilir. Ay çekirdeği, serbest radikal hasarına karşı hücrelerinizi koruyan antioksidan işlevi gören E vitamini ve selenyum bakımdan zengindir. Ayrıca, fenolik asitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere faydalı bitki bileşikleri bakımından da zengin iyi bir kaynaktır. Siz de doğadan gelen sağlığı sunan ve kolayca tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklarınızı Meraklılar Kuruyemiş’in yüksek kalitedeki geniş çeşitliliğe sahip ürünleri arasından güvenle alabilir, kuruyemiş yemenin sağlık yararlarından faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

More from the blog

Bayramda alternatif tatlı: Soğuk baklava

Soğuk baklava, bayramda büyük rağbet görüyor. Pandemi öncesine göre satışlar yüzde 60 oranında arttı.

“Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York Times Square’de tanıtıldı

Çin'in 5 Kasım'daki 2. Uluslararası Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış gününde, “Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York'taki Times Square'de tanıtıldı ve dünyanın dört bir...

Bir Fincan Kahve, Bir Yudum Mutluluk

The Mill kahve severlerin dünyasına, dumanı üstünde tüten sıcak ve içten bir gülümseme vaadiyle merhaba diyor.

Tarzınıza ve Kullanacağınız Alana Göre Mangal Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Havaların ısınmasıyla birlikte herkes dışarıda daha fazla vakit geçirmeyi arzuluyor. Kapalı alanlarda ev ve iş yerlerinde geçirdiğiniz kış aylarını geride bırakmayı fırsat bilerek bahçelerinizde...