D vitamini diyeti

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

D Vitamini doğal haliyle oldukça az besinde bulunur ama bunları beslenme sistemimize katmanın bir yolu her zaman vardır.

Uskumru, somon, sardalya gibi yağlı balıklar, balık ciğeri yağları ve tavuk yumurtası D vitamini açısından oldukça zengindir.” diyor Simpson. Dr. Hodge Japonya ve İskandinavya gibi kuzeyde yaşayan ve çoğunlukla balıkla beslenen kişilerde D vitamini eksikliğine pek rastlanmadığını belirtiyor. Vücudunuzun D vitamini üretimini arttırmanın bir yolu olmadığında besinler sizin için mükemmel bir kaynaktır.

Nerede bulunur?

Taze balık D vitamini açısından oldukça zengindir. Somon gibi vahşi doğada üreyen balıklar elbetteki çiftliklerde üretilenlerden çok daha fazlasını içerir.
Mantarlar, özellikle de düğme ve shiitake mantarı güneşle iç içe oldukları için D vitamini açısından oldukça zengindir.
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bir kase D vitamini yüklü tahıl da size bunu sunar.
Süt ürünleri iyi bir vitamin kaynağıdır. Çoğu süt ürünü pastörize edilmektedir ama bu işlemin D vitaminini azalttığı düşünülmemektedir.
Amerika’da süt ve mamalar D vitamini ile güçlendirilmiştir. Ama peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri için bu durum geçerli değildir.

Biliyor muydunuz?

D vitamini vücut tarafından üretildiği için genellikle vitamin olarak değil de hormonmuş gibi algılanır. D vitamini güneş ya da besinler yoluyla vücut tarafında emildikten sonra karaciğer ve böbrekleri etkileyen iki bölümlü bir aktivasyon süreci geçirir.

Doğru miktar ne kadardır?

D vitamini toksisitesi günlük doz 10,000 IU/günü aşarsa görülür. Ama sıklıkla görülen bir durum değildir. Yetişkinler için günde en fazla alınabilecek miktar 4,000 IU/gün 1100 mcg/gündür. ” diyor Dr. Simpson.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.