Cüzdanın ağırlığı bile omurga açısını bozabilir!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Toplumun yüzde 80’inin, hayatının bir döneminde omurga ağrısı yaşadığına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, sırt ve kol çantalarının ağırlığının omurga sağlığı açısından çok önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Op. Dr. Hasan Doğan, okul dönemiyle birlikte çocukların ve gençlerin her gün taşımak zorunda kaldığı ağır sırt çantalarının akciğer kapasitesinin azalmasına, omurga eğriliğine ve zaman içinde kamburluğa kadar varabilen, şekil bozukluğuna neden olduğunu söyledi.

Dr. Doğan, “Duruşunuzun dik olması akciğerin rahat çalışmasına neden olurken, omurgaya uygulanan ağırlık, zaman içinde eğriliğe ve akciğer kapasitesinin azalmasına, nefes almakta zorlanmaya sebep oluyor. Bir cüzdan ağırlığı bile omurganın açısını değiştirebilirken çocuk yaşlardan itibaren aynı yükü sürekli olarak taşımak, ileriki yıllarda kronik ağrılara ve şekil bozukluklarına neden oluyor” dedi.

Çantalar nasıl olmalı?

Sırt çantalarının vücut ağırlığının %15 ’i geçmemesi gerektiğini, kol çantalarının ise vücut ağırlığının %10‘nu geçmemesi gerektiğini belirten Op. Dr. Hasan Doğan, özellikle çocuk ve gençlerin sıklıkla kullandığı sırt çantalarının; askılarının sert ve dar olduğunda boyun, sırt ve bel bölgesindeki bağ dokusuna zarar verdiğine dikkat çekti.

Anne babalara uyarılarda bulunan Doğan; askıları geniş ve sert olmayan, omuzda askılarının ayarı iyi dengelenmiş sırt çantaları almalarını tavsiye etti.

Dr. Doğan, omurga açılarının bozulmaması için özellikle bayanların her gün kullandığı çantaları taşırken de sıklıkla kol değişmeleri gerektiğini ve kemer hizasında taşınmaları konusunda önemle uyarıda bulundu.

Çantanız Fıtık Etmesin!

Op. Dr. Hasan Doğan, çanta tercih ve kullanımının vücut şeklini bozduğuna zamanlara ve bağların zayıflaması sonucu omurgadaki disklerin üst üste yığılması sonucu fıtık oluşumuna neden olduğunu söyledi.

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.