Çoğul Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tarafından
487
Çoğul Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bugün siz değerli bayan okuyucularımız ile birlikte çoğul gebelik hakkında bilinmesi gerekenler üzerine yoğunlaşacak ve fikir edineceğiz. Annelik, önemli bir üçgüdüsel hadise. Birçok kadın, evlendikten sonra ikiz çocukları olsun diye hayal edebilir. Çoğul gebelik, bu noktada devreye giriyor. Tabi ki hadisemiz biraz daha farklı ve şaşırtıcı seçenekler sunuyor.

Yine de bizler, bu noktada kadının her şekilde yanında olduğumuzdan dolayı yeni bilgiler sunmaya doğru eğiliyoruz. Şimdi genel bilgiler ile konunun üzerinde biraz daha fazla duralım.

Çoğul Gebelik Nedir?

Çoğul gebelik, birden fazla sayıda yumurta hücresinin (oosit) aynı sayıda sperm ile döllenmesi sonucu oluşur. Bu döllenme sonucunda anne adayının rahmine iki adet tohum düşer ve bunu sadece ikiz olarak sınırlayamayız. Üçüz ve hatta dördüz doğuma kadar doğum imkanlarının bu zamana kadar mümkün olduğunu gördük.

Çoğul gebelik, sağlık açısından anne ve bebek için normalden çok daha riskli bir süreç anlamına geleceğinden dolayı son derece dikkatli olunması gerekiyor. Dolayısı ile bu konu hakkında çok fazla bilmeniz gereken şey olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğul Gebelik Tanısı Ne Zaman ve Nasıl Konulur?

Çoğul gebelik, her ne olursa olsun ilk zamanlarında kendisini çok fazla belli etmez. Kısacası bu noktada normal hamilelik belirtileri ile başlar. Zaman içerisinde konunun üzerine biraz daha eğilmek gerekir.

Kadın doğum uzmanları bu noktada devreye giriyor. Normal bir hamilelik gibi başlayan süreç, zaman içerisinde farklılık yaratabilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında anlaşılabilecek olan çoğul gebelik, çok büyük önem özen istiyor.

Çoğul Gebelik Ağırlıklı Olarak Kimlerde Görülür?

Çoğul gebelik de birçok genetik sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Ya da cinsel ilişki esnasında vücutsal fonksiyonların daha farklı çalışmasının akabinde de ortaya çıkabilir. Dolayısı ile seçenekler üzerine belirgin bir şekilde eğilmek gerekir. Uzman tanılarına göre genellikle görülen olasılıklar aşağıdaki gibidir;

  1. Ailede ikiz gebelik olması,
  2. İleri anne yaşı(örneğin; 35 yaş üzeri gebeliklerde iki kat sık görülür),
  3. Toplumsal özellikler (örneğin; Afrika toplumunda 5 kat sıktır),
  4. Doğurma sayısı (4. doğumdan sonra ikiz gebelik olasılığı 2 kat artar),
  5. Ovulasyon indüksiyonu ilaçlarıile çoğul yumurtlama; ortalama %20 oranında çoğul gebelik görülür (ör; Klomifen % 6-7, GnRH: %17.2, HMG: %25-30)

Çoğul Gebelikte Sağlık

Çok çok önemli bir madde. Çoğul gebelik, normal gebeliğe nazaran çok çok daha hassas bir dönem olarak dikkat çeker. Dolayısı ile sürekli uzman kontrolü altında olmak en ideal seçeneklerden birisi olacaktır.

Kadın doğum uzmanları, çoğul gebeliklerde genel itibari ile anne adaylarını sürekli gözetim altında tutar. Dolayısı ile muayene tarihlerinin aksatılmaması son derece önemlidir.