Çocuklu ailelere tatil için önemli tüyolar

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Çoğu ebeveyn için çocukları ile evde kalma bile fazla zahmetli bir iş olurken, tatile beraber gitmeyi düşünmek çok zor olabilir. Fakat her şeye rağmen deniz ve güneşin hayali daha ağır basar veya memleketinizdeki büyükler sizi ve torunlarını hasretle beklerler.

Açıkçası çocuklarla birlikte tatile çıkmak zor gözükse de denemeyi göze almaya değer.  Bu konuda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Gökhan Mamur, tatile çıkmadan önce çocuğunuzun psikolojisi için bilmeniz gereken önemli hususlar hakkında bilgi verdi.

Küçük çocuğunuz varsa tatilden az şey bekleyip, daha sabırlı olmalısınız

Nereye gideceğiniz, nasıl yolculuk yapacağınız hakkında mutlaka çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak karar verin. Unutmayın ki; o mutlu olursa siz de mutlu olacaksınız. Tatile çıkmadan önce doktorunuza danışmak da uygun olacaktır.

Çocuğunuzla uçak seyehati yapacaksanız…

Uçak yolculuğuna çıkmadan önce çocuğunuzun tuvalet, yemek gibi ihtiyaçlarını gidermeye özen gösterin.

Çocuğu ile yalnız tatile giden ebeveyn koridor koltuğunu tercih etmelidir

Yolculuk sırasında yanınıza yiyecek ve içecek almanız sizin için iyi olacaktır. Uçuş sürecinde üşüme riskine karşı yanınızda kalın giyecekler bulundurabilir ya da uçak görevlilerinden battaniye talep edebilirsiniz. Uçağın kalkış ve inişinde çocukların ve sizin kulaklarınızda tıkanma veya ağrı oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak ve rahatlamak için su içebilir, sakız çiğneyebilir, dış kulağa havlu uygulaması yapabilir veya burnunuzu işaret ve baş parmağınızla kapatarak dışarı nefes vermeye çalışmak gibi uygulamaları yapabilirsiniz.

Otomobil ile seyahat yapacaksanız mutlaka çocuk koltuğunuz olsun

Eğer çocuğunuzla birlikte tatile arabanızla gitmek istiyorsanız mutlaka bir çocuk koltuğunuz olmalıdır. Çocuk koltuğunu arabaya, çocuğunuzu ise çocuk koltuğuna sabitlenmelidir. Yolculuk sırasında çocuğunuzun isteklerini önemsemek ve bunun için sık sık da olsa mola vermek önemlidir. Yolculuk saatlerinizi çocuğunuzun uyku saatlerine göre ayarlamanız sizi daha fazla rahatlatacaktır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi istenmeyen durumlar için aracınızın içinde mutlaka torba, kağıt ve ıslak havlu bulunmalıdır.

Tren yolculuğu yapacaklar kalabalık seferleri tercih etmemeli

Tren ile yolculuk yapmak için rezervasyonlarınızı çok önceden yapmayı ve biletinizi almayı unutmayın. Tren içerisinde çocuğunuz ve sizin için sağlanan yemek koşullarını araştırıp öğrenin. Mümkün olursa yolcu sayısı fazla olmayan sefer aralıklarını tercih edin.

Yolculuk sırasında midesi bulanan çocuklar uzağa baktırılmalı

  • Yolculuk sırasında mide bulantısı herkesin canını sıkan keyifsiz bir durumdur. Bu konuda ilk yapmanız gereken şey yolculuğa çıkmadan önce doktorunuza danışmanız, faydalı olacak olan ilaçlar varsa bunları tedarik etmenizdir.
  • Bileğinize takılarak akupunktur etkisi gösteren ve bulantıyı engelleyen bilezikleri piyasada bulmak mümkündür.
  • Yolculuk öncesi karnınızı doyurmaya özen gösterin.
  • Her zaman olduğu gibi az ama sık aralıklar ile beslenme seyahat yolculukları için de uygundur.
  • Mümkün olduğu kadar asitli meyve sularını ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Temiz hava soluyun.
  • Çocuğunuzun mide bulanırsa, onu pencere kenarına oturtup, uzaklara bakmasını sağlayın. Bu şekilde mide bulantısı hafifleyecektir. Ancak her ihtimale karşı istenmeyen durumlar için yanınızda bir torba bulundurun.
  • Yolculuk sırasında oyun oynamak, müzik ve şarkı söylemek mide bulantısının etkisinin azaltılmasına destek olur.

Tatil mekanı tercihi kritik bir durum

Tatil köyleri: Tek varış noktası, hazır yemekler, sürekli aktivite ve çocuklarınıza bakabilecek birimler sayesinde tatil için ideal mekanlardır.

Oteller: Çocuğunuz için uygun yatak olup olmadığını, çocuğunuzun ansızın acıkma ihtimaline karşılık 24 saat mutfak hizmeti alabilme durumunuzu, havuz, oyun odası gibi eğlence koşullarını, çocuk bakıcısı varlığını ve çamaşır yıkama olanağını sorgulamanızda yarar vardır.

Sezonluk kiralık evler, devre mülkler: Kiralamadan önce evi iyice araştırmak, evin şehre, doktora, lokantaya, markete yakın olmasına dikkat etmek ile evi çocuğunuz için güvenli hale getirmek önemlidir. Havuzlu veya denize yakın evlerde boğulmaya karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kamp kurmak: Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Kamp yaptığınız yere yakın bir otelin olmasında fayda vardır.

Yol için çanta hazırlığı yolun yarısıdır
Yolculuk için bol gıda almayı unutmayın. Yolculuğun en zorlu anlarında yeni bir oyuncağın sunulması genelde çok güzel ve sakinleştirici bir etki sağlar. Çocuğunuzun ona uygun bir sırt çantası takması kendisini önemli hissettirecektir. Bebek, araba, battaniye gibi çocuğunuzu rahatlatan bir eşyası varsa mutlaka yanınıza alın. Müzik ve hikaye kitapları da yolculukta kurtarıcıdır. Giysiler kolay yıkanan ve gideceğiniz yörenin hava koşullarına göre ayarlanmalıdır. Beklenmedik koşulları da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Ağlama tepinme krizine giren çocuğunuza “herkes sana bakıyor” demeyin
Her şeye rağmen bu tür durumları yaşayacağınızı kabullenmenizde fayda var. Önlem almak en önemli yaklaşımdır. Acıkmadan önce  beslenmesi, uykuya dalmaya çalışırken uygun koşulların sağlanması, sıkılmaya başlarken bunun fark edilmesi ve eğlencenin başlatılması gibi yaklaşımlar faydalı olacaktır. Bunlara rağmen çocuğunuz ağlama krizine girerse çevrenizdekilerden çekinmeyin. Genelde erişkinlerin ilk tepkisi çevreye dikkat etmektir. Böyle bir durumda çocuğunuzla evde baş başayken nasıl yaklaşımda bulunuyorsanız, o şekilde davranmanız uygun olacaktır.

 

More from the blog

Enterprise Rent A Car İzmir Araba Kiralama Hizmeti ile Kendinizi Yolculuğun Akışına Bırakın

Bazen bir yolculuğa çıkmak, yolun sizi götürdüğü yere gitmek istersiniz. Bazen de bir tatile çıkmak... Ve bu kez yolunuz İzmir’e düştü. Yolculuğu verimli geçirebilmek, zamanı iyi değerlendirmek...

Avrupa’nın Az Bilinen Büyüleyici Seyahat Bölgeleri

Bugün ki içeriğimizde sizlerle birlikte Avrupa'nın az bilinen büyüleyici seyahat bölgeleri ile alakalı olarak öneriler sunacağız. Dünya genelinde o kadar büyüleyici yerler var ki...

Moda’da Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

İstanbul'un güzide bölgelerinden birisi olan Moda'da mutlaka gidilmesi gereken mekanlar ile alakalı olarak sizlere bir bilgilendirme makalesi sunacak ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden...

Afyon’un Görülesi Yerleri ve Yenilesi Eşsiz Lezzetlerini Keşfet

Bugün rotamız Afyon'u gösteriyor ve sizlerle bundan sonra ülkemiz genelinde ki eşsiz güzelliklere çok daha yakından bakma yoluna gideceğiz. Afyon'un gezilecek yerleri ile alakalı olarak...