Çocuklarımızın Beslenme Alışkanlıkları ve Atıştırmalıklar

Çocuklarımızın Beslenme Alışkanlıkları ve Atıştırmalıklar
Çocuklarımızın Beslenme Alışkanlıkları ve Atıştırmalıklar
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Beslenme konusunda anneler çok hassaslar. Öyle ki anne çocuk çatışmalarının en büyüğü beslenme konusunda oluyor.Yapılan araştırmalara göre 6-13 yaş arası çocuk sahibi anneler çocuklarıyla en çok beslenme konusunda çatışma yaşıyor.

Çocuklar için sağlıklı beslenme için yedirdikleriniz den öte birçok annenin ortak derdi  yemeye isteksiz inatcı bir çocuk ve sağlıksız atıştımalıklardır.Peki bu sorun inatlaşmadan zevkli bir yeme alışkanlığına dönüştürülebilir mi? Tabiki evet bunun için;

1- İlk kural olarak annenin çocuğuna karşı yumuşak ve nazik bir tavırla yaklaşmasıdır.Dikte bir yaklaşım çocuğunuzun size öfkelenmesine neden olucak ve daha çok inatlaşacaktır.İkna edici ve sakin bir tutum takınmanız gerekmektedir.

2-Sunacağınız seçenekler çocuğunuzun arzu ve ihtiyaçlarına göre oluşturmalısınız.Örneğin süt içmeyi sevmeyen çocuğa zorla sütü içirmeye çalışmak yerine iyi marka bir dondurma keyfi sunabilirsiniz.

3-Ödül cezalardan uzak durun.Yemek yemeyi redden çocuğumuza sağlıksız bir atıştırmalığı ödül olarak sunmamalıyız.Atıştırmalıkklar normal beslenmeye destektir.Ancak;çikolata biskuvi vs atıştırmalık yerine fındık,fıstık,dondurma meyveli yoğurt gibi besleyici özelliği olana atıştırmlaıklar denemeli ancak bunu ödülmüşcesine cocuğunuza sunmamalısınız.

4-Yemek yemeyi zevkli ve eğlenceli bir oyun haline getirin. Sevmediği meyve ve sebzelerden tabaklar yaparak cocuğunuzu zorlamadan  hem eğlenceli  hem de keyfili bir şekilde sağlıklı yiyecekler yemesini sağlayabilriniz.

5-Bırakın acıksın.Yemek yemesi için çocuğunun arkasından koşan annelerden olmayın elbette bir anne olarak aclığına tahammülünüz yok ama çocuğunuz böylelikle yemek yeme alışkanlığını açıkmadığı için daha geç sürede kazanacaktır.Çünkü biliyorki annem peşimde koşuyor ve bana yemek yedirecek.

6-Teşvik edin.Çocuğunuzun her beslenme zamanında daha güçlü olduğunu kuvvetlendiğini daha iyi koşabileceğini söyleyin.Her lokmadan sonra birazdaha güçlendin bravo sana veya onu alkışlayarak teşvik edin.

 7-Özsaygısına müdahale etmeyin.Bu yemeği yemessen sana küserim,seni sevmicem gibi cümleler çocuğunuzu ileriki hayatında sevilmeme beğenilmeme yanlış yapma korkularıyla karsı karsıya bırakır.

Sağlıklı beslenme küçük yaşta kazandırılması gereken bir özelliktir.Çoğunuzla inatlaşmadan onu öfke nöbetlerine sokmadan herşeyden önemlisi anne çocuk ilişkisini ve size duyduğu güven hissini zedelemeden  ben dilini kullanarak çocuğunuza gayet sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırabilriniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.