Çocuklarda Görülen Alerjiler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pediadrik dönemin sık karşılaşılan problemlerinden biri de alerjilerdir. Bebeklikten itibaren görülebilen alerjiler kısa tanımıyla vücutta bulunan antikorların esasen zararsız maddelere karşı bir dizi savunma düzeneğine girilmesidir.

Gıda besin alerjileri(süt,yumurta,çikolata,bal,fındık fıtık vb.) başta olmak üzere polen,ev akarları,çimen vb bitkilere karşı alerjiler,hayvan alerjileri gibi alerjiler bulunmaktadır.Çeşitlerine göre belirtileri farklılık göstermektedir. Burun akıntısı,hapşırık,gözlerde kızarıklık ve yanma,vücutta kaşıntı,döküntüler gibi basit belirtiler olabildiği gibi anflaksiye kadar uzanan belirtileri ile şiddetlenen ve hayatı tehtit eden bir hal alabilen duruma gelebilmektedir.

Alerjilerde tedaviye erken başlamak ikincil hastalık olarak sinüzit,orta kulak iltihapları,Uykusuzluk,sinirlilik.beslenme bozuklukları gibi sonuçlara sebeb olmaması için önem arz etmektedir.Tedavi için  Alerji ve imminoloji bölümlerine başvurulmalıdır. Gerekli antikor testleriyle kesin teşhis konulabilmektedir.

Teşhisi kesinleşen alerjilerde, mümkün olduğu kadar alerjenlerden korunmaya çalışılmalıdır. Çocukları Polen ve ev alerjilerinde korumak Gıda alerjilerine göre daha zor olabilmektedir. Gözle görülemeyen polen ve ev akarları mevsimsel veya yıl boyu belirti gösterebilmektedir. Verilen ilaçlarla baskılanabilse de korunma sağlanmadığı takdirde ilaçlar da yetersiz kalmaktadır. Toz ve Polen  alerjilerinde odanın havalandırılması, mümkün oldukça odada halı bulundurulmamalı, yastık, yorgan ve giysiler yüksek sıcaklıkta yıkanmalı, tüylü ve pelüş oyuncaklardan uzak durulmalıdır. Tüm korunma yöntemlerine rağmen gerilemeyen alerji belirtilerinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.