Çocuğunuza sorumluluk duygusunu nasıl öğretirsiniz?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kızınız 5 yaşındayken ona birkaç ev işi öğretmeye karar verdiniz: Her sabah yatağını yapmak ve çamaşır gününde temiz giysilerini çekmecesine yerleştirmek.

Kızınız 5 yaşındayken ona birkaç ev işi öğretmeye karar verdiniz: her sabah yatağını yapmak ve çamaşır gününde temiz giysilerini çekmecesine yerleştirmek. Aylarca kaytardı değil mi? Okulda temizlik zamanı bayıla bayıla temizlik yapan kızınız evde umursamaz olunca büyük hayal kırıklığı yaşadınız. Hepimize tanıdık geliyor değil mi? Aile uzmanları, “çocuklar, okul öncesi yaşlarda ev işlerine çok hevesli olsa da, 5–6 yaşlarından sonra bu doğal heves zamanla azalır” diyor.

Güçlü ve büyüksün gazı

Bu hevesi tekrar yeşertmek için ona gaz verebilirsiniz. Daha önce onu ev işlerine yönlendirmeyi hiç denememiş olabilirsiniz. Belki bu onda bu işlere bir merak ta geliştirmiş olabilir. 5–6 yaşlarında artık size yardım edebilecek fiziksel yetenekleri gelişmiştir. Bulaşık makinesini boşaltırken “Merak ediyorum, acaba bu tabağı yerine koyabilir misin?” veya “ artık güçlü ve uzunsun giysi dolabını yerleştirebilecek misin acaba?” gibi özendirici ve şevk verici sözlerle onu ev işlerine kanalize edebilirsiniz.

Birlikte yapın

Her zaman mümkün olmayabilir ama “Hadi evi temizleyelim. Ben kendi odamı toplayayım, sen de kendininkini topla” diyerek isteksiz çocuğunuzu ev işi yapmaya başlatabilirsiniz. Ailecek yapılan işlere çocukların katılımı da kolaylaşır.

Eğlence katın

Evde iş yaparken eğlence katmak hem sizi hem de onu daha çok motive edebilir. Mesela temizlik yaparken bir yandan müzik açıp hafiften dans ederek periler gibi temizlik yapabilirsiniz. “Bakalım bu şarkı bitmeden kaç bebeğini dolaba kaldırabileceksin” gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Ödül sistemi

Her organizasyonda ödül sistemi verimliliği arttırır. Siz de ona işini erken bitirirse daha çok masal okuyacağınızı söyleyebilirsiniz. Eğer odasını düzenli tutup, toplarsa hafta sonu ailece geziye gitmeyi teklif edebilirsiniz. İstediği filmleri alıp izlemek te güzel bir ödül olabilir. Kısacası hoşuna gidecek bir teklifle özendirerek başlatıp sistematik bir davranış modeli geliştirmesine yol vermiş olursunuz.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.