Çocuğunuz Horluyor mu?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Horlama sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da sık olarak görülmekte. Çocuğun sağlığını ve hayatını etkileyen bu sorun, uzmanlarca dikkat edilmesi gereken bir mühim sorunlardan biri. Uzmanlar çocuklardaki horlamanın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, horlamanın bir sonraki aşamasında apne sorunu yani anlık soluk durmasının oluşabileceğini de belirtiyorlar.

Unutulmaması gereken bir konu, bebeklerin 6 aylık olana kadar düzensiz, hızlı soluk alıp vermelidir. Bu durum bebeklerin gelişiminin bir parçasıdır ve hastalık belirtisi değildir. Bebekte renk değişimi gözleniyorsa bu konu önem taşımaktadır. Horlama, ayrıca bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Özellikle alerjik çocuklar bu sorundan paylarını alabilirler. Yapılacak en önemli şey, horlamanın nedenini bulup tedavi etmektir. Kulak Burun Boğaz doktorlarının yapacağı detaylı muayeneden sonra horlamanın nedeni bulunabilir. Uykusunu alamayan ve sağlıklı uyku uyumayan çocuklar, başta hiperaktivite, anksiyete, huzursuzluk ve öfke nöbetlerine daha çok tutulup huzursuz olabilmekte, bu da okul başarılarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Horlama nedenleri

Burun, boğaz ve geniz etindeki tıkanıklıklar ve anormallikler.

Çene yapısı küçük ve arkada kalan çene yapısı

Burun kemiği eğriliği

Burun polibi

Yüz kemik yapısı anormallikleri

Down sendromu

Şişmanlık

Alerji sorunları

Horlama Tedavisi

Öncelikle horlamaya yol açan neden bulunmalı ve tedavi ona göre planlanmalıdır.

Bademcik ve geniz etinin alınması

En sık 2-6 yaş arasında görülen bademcik ve geniz Eti sorunu horlamaya neden oluyor.

Ameliyattan sonra çocukların şikayetleri %90 oranında azalıyor.

Ortodontik tedavi

Çocuğun diş ve çene yapısı uzman doktorca değerlendirilip tedavi süreci başlıyor. Alt ya da üst çenenin büyük yada küçük olması, dişleklik, damak yapısı bozuklukları giderilince horlama sorunu da ortadan kalkıyor.

Nazal CPAP cihazı

Bu alet, üst solunum yolunu devamlı açık bırakacak şekilde kullanılan bir maske. Gözlük gibi kullanıldığı sürece fayda sağlayan, kullanılmadığında sorunun geri geldiği bir yöntem. Amaç, doğru ve düzenli nefes almayı sağlamak ve horlamayı engellemek.

Şişmanlık

Şişman çocuklarda horlama daha çok görüldüğünden, çocuğun ideal kilosuna dönmesine yardımcı diyet uzmanlarının gözetiminde bir diyet uygulamak ve çocuğu zayıflatmak horlamayı engelleyecektir.

Kaynak:Womenis.net

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.