Çocuğum İlkokula Başlıyor…

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çocuğunuzun bebekliği daha dünmüş gibi gelse de artık ilkokul çağı geldi çattı. Anne-baba olarak hem duygulanıyor hem de kaygılanıyor olabilirsiniz. Bir çocuk için okul, çok sayıda çocukla karşılaşma, uyulması gereken kurallar, başarılması gereken öğrenim görevleri ve yepyeni sosyal bir çevredir. Her ne kadar ana sınıfına gitse de, ilköğretim 1. sınıfa başlamak, zihinsel, bedensel ve duygusal açıdan hazırlıklı oluşu gerektirir.

Anne-babalara görev düşüyor

Anneye ve aileye bağımlı olan çocuk, bu ortamdan çıkmak istemeyebilir ve ilk günlerde huysuzlanıp ağlayabilir. Bazı zorluklar yaşanabilir. Tüm bunları uzmanlar doğal olarak karşılamak gerektiğini ama sabır göstermek gerektiğini belirtiyor. İlkokul 1. sınıf, diğer yıllardan  daha çok sabır, titizlik ve dayanıklılık gerektiren bir yıldır. Çünkü, çocuğun gelecekteki eğitim hayatına ve akademik başarısında önemli bir referans olacaktır. İşte bu noktada yine görev anne-babalara düşüyor. Bu eğitim hayatının ilk yılında ve ilk günlerinde yapmanız gereken bazı önerilerde bulunuyor uzmanlar. Womenist.net olarak bunları sizlerle paylaşıyor, başarılı bir yıl diliyoruz.

Anne-babalara eğitimin ilk yılının ilk günlerinde düşen görevler

Çocuğunuzu okula gönderirken sakin, gerginlikten uzak ve mutlu olduğunuzu gösterin. Okula başlangıç anne ve çocuk için yeni bir dönemdir. Yaşayabileceğiniz sıkıntılara karşın kaygılı görünmemelisiniz. Çocuğunuz bu kaygı durumunu fark ettiğinde, kendi korkularının gereksiz olmadığını anlayacak ve daha çok huysuzlanacaktır. Rahat ve sakin olmak ve davranışlarla bunu göstermek gerekir.

Timsah gözyaşları sizi yanıltmasın

Aldığınız tüm önlemlere ve hazırlıklara karşın ilk günlerde gözyaşı dökmek doğal karşılanabilir. Bu durumda kaygılanmayın, bu epey yaygın bir durumdur. Okula hemen alışacağından emin olun. Bu gözyaşlarının psikolojik ve eğitimsel gelişimi arasında bir ilişki yoktur.

Okulda geçireceği süreyi bilsin

Okulda geçireceği süreyi ona anlayabildiği bir dille anlatın. Okula gidip hemen döneceğini sanan çocuk, hayal kırıklığına uğrayabilir ve daha sonra daha çok problem çıkarabilir.

Okul çıkışını sabitleyin

Okul çıkışında siz alacaksanız ya da servisle dönecekse, bunu çocuğa önceden anlatın. Eğer siz alacaksanız, tam zamanında orada olun.  Size karşı güveninin sarsılmamasında bu konu önemli bir rol oynar.

Eğer…

Hırçın ve endişeli olma hali, nedensiz korkular, tırnak yeme, kekemelik, geceleri altını ıslatma gibi durumlarla karşılaşırsanız çocuğun öğretmeni ile hemen iletişime geçin ve ortak kararla bir psikolojik danışmana başvurun.

Kaynak: Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.