Cilt tipi nasıl belirlenir?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Parmak uçlarınızla, cildinize dokunun. Cildinizin, yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu hissedeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan; cildinizi dış etkenlere karşı koruyan tabakasıdır. Cilde doğal yağını veren sebum, bulunduğu bölgelerdeki miktarıyla cilt tipini belirler.

Cildinize dokunduğunuz bölgelerde sebum oranı yüksekse yağlı; sebum oranı düşükse kuru; sebum oranı dengeli ise kuru cilt tipine sahipsiniz anlamına gelir. Cildinizin tamamı yağlı ya da kuru olabilir, bölgeler olarak yağlanmalar ve kurumalar hissedebilir; bu ise karma cilt olarak tabir edilir.

Kuru cilt, oldukça incedir ve gözenekleri fark edilmesi zor olacak kadar küçüktür. Görünümü solgun ve serttir. Cildinize dokunduğunuzda kuruluk hissedersiniz. Cildi dış etkenlere karşı koruyan sebum ve sudan oluşan tabaka, kuru ciltlerde az miktarda olduğu için cilt, kendini tam anlamıyla koruyamaz. Sık sık gerilir, kaşınır, çatlar, soyulur ve belirli bölgelerde karıncalanma hissedilir. Kuru ciltlerde, banyodan sonra kızarıklık görülür, nemsizdir ve günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen kuru ve gergin görünür.

Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri rahatlıkla görülecek şekilde geniştir. Görünümü yağlı ve parlaktır. Bu yağlanma; alın, burun ve çene gibi bölgelerde daha sık görülür. Cilde dokunulduğunda kayganlık ve yağlılık hissi verir. Akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sıklıkla rastlanır. Makyaj, cilt tarafından emilir ve bu yüzden gün boyunca kalıcı olamaz; sık sık tazelemek gerekir. Yağlı cilde sahip olmanın en güzel yanı ise diğer cilt türlerine göre çok kırışıklık oluşmasıdır.

Normal cildin rengi pembedir, canlı görünür. Gözenekler, yeterli miktarda açıktır. Bölgesel yağlanma, kuruma ya da kızarıklık sorunları yaşanmaz. Cilde dokunulduğunda yumuşacık ve pürüzsüz bir his verir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki normal cilt türüne sahip çok az sayıda şanslı insan vardır.

Cildiniz hangi türde olursa olsun, zararlı güneş ışınlarından korumalı, günlük temizlik ve bakıma özen göstermelisiniz. Cildinizin türüne uygun nemlendirme ya da yağlanma karşıtı ürünler kullandığınızda, cildiniz kısa sürede sizi ödüllendirecek, aynaya baktığınızda ışıl ışıl, sağlıkla parlayan bir yüz göreceksiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.