Cilt çatlakları için doğal yöntemler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gebelik ve hızlı kilo alıp verme ciltte çatlaklara neden oluyor. Estetik Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı neden vücudumuzda çatlak oluştuğunu ve çatlakları önlemek için neler yapılabileceğini anlatıyor.

Türkiye’de pek çok anne adayı gebelikte oluşan çatlaklardan şikayetçi. Gebelik müddetinde veyahut doğum sonrasında yaşanan kilo alıp verme çatlaklara neden oluyor. Çatlakların tek sebebi gebelik değil. Gebe olunmasa da hızlı ve aşırı kilo alıp verme çatlaklara neden oluyor. Estetik Dermatolog Yardımcı Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı neden vücudumuzda çatlak oluştuğunu ve çatlakları önlemek için neler yapılabileceğini anlatıyor.

Karın, kalça ve göğüslerde neden çatlaklar oluşuyor?

Her kadının hayali pürüzsüz bir cilt, estetik bir vücut. Ancak çeşitli etkenlerle cilt sağlığını kaybedebiliyor ve cilt dokusu zayıf düşebiliyor. Cilt dokusu zayıf düştüğünde ortaya çıkan meselelerden biri cilt çatlakları. Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi neticesi ciltteki elastik dokunun kırılması ile oluşuyor. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna hızlı kilo değişimleri ve gebelik kapı aralıyor. Cilt yapımız çatlakların oluşma ihtimalinde çok tesirli. Çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı çatlakların oluşum nedenini şöyle sıralıyor:

“Cilt, peş peşe sıralanmış 3 tabakadan oluşmakta: Epidermis, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırıyor. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturuyor. Demet şeklindeki kolajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlıyor. Daha ince olan elastin lifleri, kolajen lifleriyle beraber gerçek bir ağ oluşturuyor ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynuyor. Şayet kolajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılıyor ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alıyor, çatlaklar oluşuyor”.

Ciltte çatlak olmaması için dikkat edilecek doğal yollar:

· Hızlı ve çok sık kilo alıp vermekten kaçının.
· Cildin esnekliğini yükseltmek için düzenli spor ve esneme hareketleri yapın.
· Gün içinde yeterli miktarda su için.
· Duş alırken peeling yapmaya çalışın.
· Güneşte çok fazla kalmayın.
· Sebze ve meyve ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterin ve düzenli beslenin.
· Karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırın.
· Cildinizi hafifçe kızarıncaya kadar minik ikazcı çimdiklerle yoğurarak kan akışını hızlandırın.
· Soğuk-sıcak su ile şok duş almak ve düzenli egzersiz yapmak cilt ve adalelerin oksijenle beslenmesi böylelikle hücrelerin güçlenmesi açısından ehemmiyetli.
· Bilhassa gebelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini cilt bakım kremleriyle beslemek cildi dinlendirir ve çatlakların oluşmasını engeller.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.