Cilt Bakımı: Kış öncesi hazırlık

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Yazın güneşten ve denizden yıpranan cildimizi kışa hazırlama vakti geldi. Sonbahar aynı zamanda ışıl ışıl parıldayan, sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak için en uygun mevsim!

Bol bol güneşin ve denizin keyfini çıkardığımız yaz mevsimi sona erdi. Peki, yaz yerini sonbahara bırakırken cildimizde ne gibi değişiklikler oluyor? Cildimizi kışa hazırlamak için neler yapmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Makbule Dündar, cildimizi nasıl kışa hazırlamamız gerektiğini ve sonbaharda cilt bakımının püf noktalarını anlattı.

Peeling ve lazer için en uygun zaman
Yazın güneşten ve denizden yıpranan cildimizde ortaya çıkan koyu kahverengi güneş lekeleri için kimyasal peeling ve/veya renk açıcı lazer uygulamalarına sonbaharda başlamak oldukça uygun. “Pigmentasyonun yani lekelenmenin derinliği başarı şansımızı etkileyen en önemli faktörlerdir” diyen Dündar, yüzeyel pigmentasyonlarda sadece renk açıcı kremlerin yeterli olabileceğini ancak daha derin pigmentasyonlarda kimyasal peeling ve lazer uygulamalarıyla desteklemek gerektiğini vurguluyor.

Kuruluk egzaması görülebilir
Mevsimsel değişiklik öncelikle cildimizin nem tutma kapasitesini etkiler. Sonbahar ve kışın soğuk hava cildimizi kurutur, çatlatır; bu yüzden kışın yaza göre daha yoğun bir nemlendirici kullanmakta fayda var. Özellikle anti-aging açısında yaz-kış güneş koruyucu kullanmanın önemli olduğunu söyleyen doktor, mevsimsel değişimlerin cildimizi nasıl etkilediğini şöyle anlattı: “Yaz aylarında günlük yüz bakımında spf 50 güneş koruyucu önerilirken, kışın spf 15-30 bir koruyucu yeterli olabiliyor. Kış aylarında soğuk havaya bağlı ‘’kserotik egzama’’ dediğimiz kuruluk egzaması sık görülür. Yine soğuğa bağlı dudaklarda çatlaklar ve kabuklanmalara sık rastlanır.”

Mezolifting mevsimi sonbahar
Gelelim bakım önerilerine… Sonbaharda cilt bakımının en önemli püf noktası cildi yeterince nemlendirmektir. Güneş, havuz ve deniz cildimizi oldukça kurutur ve yıpratır. Bu yüzden sonbaharda uygun nem maskeleri, serumlar ve nemlendirici kremlerle cildimizi desteklemek gerekir. Yine sonbahar mezolifting uygulamaları için uygun bir mevsimdir. Bu yöntem ile özellikle yüzümüze uygun vitamin, mineral ve nem tutucu maskeler özel bir enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Çinko, bakır gibi eser elementler cildin nem dengesini sağlayan hyalüronik asit, C ve E vitamini gibi antioksin vitaminler direk cilde enjekte edilir. Cilt, anında toparlanır ve yenilenir. Kışa yepyeni ve taze bir ciltle girersiniz.

 

Kaynak: Pudra.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.