Cildinize nasıl bakıyorsunuz?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cildinizin günlük temizlik ve bakımına özen gösteriyor ancak yine de sivilce, siyah nokta, akne, kuruma, kızarıklık gibi çeşitli cilt sorunlarıyla mı karşılaşıyorsunuz? Gelin, cildinize nasıl baktığınıza yakından bakalım!

Cildinizdeki yağlı ya da sivilceli bölgeleri; yağdan arındırıcı maddeler, örneğin sabunla yıkamayın. Cildin koruma tabakası olan sebum ve sudan oluşan bölgenin tahrip edilmesine ve dengesinin bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Yağlı cildinize, çok yüksek oranda alkol içerikli ya da etkili temizleyici ürünlerle işkence etmeyin. Aksi takdirde yağ bezlerinin kendini korumak için daha fazla yağ üretmesine ve cildinizin aşırı yağlanmasına sebep olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki cildiniz hassastır ve nazikçe temizlenmelidir.

Yüzünüzü temizlerken durulama suyu olarak kullandığınız suyun sıcaklığı ve kalitesi çok önemlidir. Özellikle kuru cilde sahipseniz; kesin olarak soğuk su kullanmaktan kaçının. Çünkü soğuk su, kuru cilt gözeneklerinin kapanmasına ve daha fazla kurumasına sebep olur. Kuru ciltler için en ideali, ılık su kullanmaktır. Yağlı cildinizde soğuk su kullanabilirsiniz ancak çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Kuru cilt türüne sahipseniz; pütürlü temizleme ürünler, sert yüz fırçaları veya pedler kullanmayın. Aksi takdirde cildinizi tahriş edebilirsiniz. Alkollü tonikler ve kolonyalı mendiller, cildinizin daha fazla kuruyup kızarmasına, kaşınmasına ve deforme olmasına sebebiyet verir. Yüzünüzü temizlemek için bitkisel olsa dahi sert sabunlar kullanmayın, çünkü sabun cildinizin PH dengesini zedeler, cildin daha fazla kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.

Cilt yüzeyinde ölü derilerin birikmesi, cildin solgun ve mat görünmesine sebep olur. Ölü derilerin altındaki yeni cildi ortaya çıkarmanın en iyi yolu ise peeling yapmaktır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır: peeling işlemini ayda bir kez yapmalısınız, aksi halde cildin doğal yapısına zarar verebilirsiniz.

Cilt hücrelerinin kendini yenileyebilmesi için desteğe ihtiyacı vardır. Bu desteği, haftada bir kez yapacağınız bakım maskeleriyle sağlayabilirsiniz. İsteğinize göre güzellik ürünü satan mağazalardan hazır maskeler alabilirsiniz ya da kendi evinizde doğal malzemelerle hazırlayabilirsiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.