Cildiniz bu 8’liyle tertemiz!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Temiz tutun!

Özellikle hassas ciltlerin dikkat etmesi gereken bir nokta. Sabah, akşam ve spordan sonra cildinize masaj yaparak yıkamalısınız. Makyajınız sivlcelerinizi örter fakat doğru temizlenmediğinde makyajın bile kapatamayacağı bir hal alabilir.

Dermatolojik yüz yıkama jellerini kullanmanız dermatologların önerisi. Böylece akne oluşumuna taviz vermeyeceksiniz.

 

Sivilceleri sıkmayın!

Bunu yapmamak oldukça zor biliyoruz fakat dayanamayıp sıktığınız sivilceler kalıcı izlere ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Hatta sonrasında daha fazla sivilcelenmeye de yol açabilir.

Eliniz durmadan sivilcenize gidiyorsa elinizi oyalayacak birşeyler almanız önerimiz.

 

Karmaşık maddelerden kaçının!

Klinik denemelerle kanıtlanmış benzoil peroksit ve glikolik ya da salisilik asidi içeren karışımlar akne için önerilen maddeler. Bu maddeleri 6 hafta boyunca kullanmanız gerekmekte. Eğer 6 hafta sonucunda bir cildinizde bir fark olmadıysa, bu ürün sizin cilt tipinize uygun değil.

Retinoidleri deneyin!

Retinoidler sadece kırışıklıklar için değildir. Akne oluşumunu engeller, kolajen üretirler ve lekeleri yok ederler. Gece yatmadan önce bir ceviz büyüklüğü kadar bu karışımı parmaklarınızla tüm yüzünüze yedirin.

Erken tedavi

Sivilcelenmeden ve lekeler tam olarak yüzünüze yerleşmeden harekete geçin. Amaç cildinizi temiz tutmak. Aknenin oluşumunu önlemek için dermatolojik karışımları yüzünüze sürebilirsiniz.

Cildinizi kurutmayın!

Akne ve leke önleyici ürünleri kullanırken de yüzünüzün kupkuru kalmamasına özen gösterin. Bazı kimyasallar teninize iyi gelmez. Bunun için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Rahatlayın!

Demesi kolay, peki yapması? Stres hormonlarınızı harekete geçiren, düzeninizi bozan hatta teninizi sivilcelendiren önemli bir etkendir. Daha dingin olmaya çabalamanız önerimiz. Örneğin küvetinizi doldurun, sıcacık bir köpük banyosuyla teninizi dinlendirin ve arındırın.

İzlerden kurtulun!

Sivilcelerin yok olması sadece izlerin gittiği anlamına gelmiyor. İz tedavilerindeyse, salisilik asit ve meyan kökü özü kullanılıyor.

 

Kaynak: elmaelma.com

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.