Cildi etkileyen 8 kötü alışkanlık

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Her kadın sağlıklı, canlı ve parlak bir cilde sahip olmak ister.

 

Cildinizin daima genç, güzel, pürüzsüz ve canlı görünmesi için, bazı kötü alışkanlıklardan da vazgeçmeniz gerekir.

Güneşten korunmamak

Güzel ve genç bir cilt için en önemli konu, güneşten korunmaktır. Bilinçsiz bir şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerin cildinde çillenme, güneş lekeleri, düzensiz bir cilt rengi (hem koyu hem açık lekelenmeler), ciltte kuruluk, ince kırışıklarda artış ve bunun sonucu olarak da erken yaşlanma belirtileri görülebilir. Bütün bunların önüne geçebilmek için yaz kış düzenli olarak güneş koruma faktörlü bir krem kullanmalısınız. Bronzlaşmak ciltteki pigmentlerin yok olmasına neden olduğundan, mümkün olduğunca bundan kaçınmalısınız.

Sigara

Sigara, cildin en üst bölümünde bulunan kılcal damarların daralmasına neden olarak ciltteki dolaşımı ve buna bağlı olarak cildin beslenmesini azaltır. Ciltteki oksijen seviyesinin önemli ölçüde azalmasına neden olur. Aynı zamanda nikotin, kolajen ve elastin üretimini ve yapısını etkilediği için ciltte ciddi bir esneklik ve gerginlik kaybı oluşur. Bu da cildin erken yaşlanmasına davetiye çıkarır.

Aşırı alkol

Birçok kişi, uygun ortamlarda alkol tüketebiliyor. Bunun bir zararı yok. Ancak bu durum gün aşırı bir alışkanlık hâline dönüşürse, o zaman dikkatli olmakta fayda var. Çünkü kandaki alkol seviyesi arttıkça, derinin sarkması ve yaşlanması çabuklaşır.

Yanlış kozmetik kullanımı

Her kadının günlük alışkanlığı olan kozmetiklerin bazıları cilde ciddi zararlar verebiliyor. Bunu önlemenin en kolay yolu, cilt tipinizle uyumlu, cilde zarar veren maddeler içermeyen (kurşun, paraben vb.) ürünleri kullanmaktan geçiyor. Bu tip ürünler çok donanımlı olduklarından cildi hem güneş ışınlarının etkilerinden koruyabiliyor hem de bakım yaparak cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor.

Kirli makyaj fırçaları

Neredeyse her gün makyaj yapıyorsunuz! Bunun için makyaj fırçaları kullanıyorsunuz ve fırçalar bir süre sonra kirlenmeye başlıyor. Temizlenmemiş makyaj fırçalarıyla makyaj yapmak, ciltte enfeksiyona neden olabiliyor. Çünkü eğer düzenli olarak temizlenmezlerse içlerinde maalesef bakteriler oluşuyor. Makyaj fırçalarınızı haftada bir kez, yumuşak bir şampuanla yıkayıp, bir havlu üzerine sererek kurutabilirsiniz.

Aşırı peeling

Peeling cilt yüzeyini temizleyen sağlıklı bir bakımdır ama, aşırısı cildin yüzeyine zarar verebilir, daha çok sebum üretimine sebep olabilir. Peelingi haftada birden fazla yapmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz haftada iki kez de kullanabilirsiniz.

Geç yatmak

Uykusuzluk birçok hastalığa davetiye çıkabilir. Akne, egzama ve sedef hastalığı bunlardan sadece birkaçı! Uyku, vücudun kendini onarmak için ayırdığı çok değerli bir zaman dilimidir. Bu süreç kesintiye uğrarsa, hücre yenilenmesi yavaşlar ve bu da cildin solgun görünmesine neden olabilir.

Makyajla uyumak

Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından makyaj temizlemek size çok zor gelebilir. Ancak bu unutulmaması ve kesinlikle atlanmaması gereken bir işlemdir. Çünkü makyajla uyumak, cilde sandığınızdan çok daha fazla zarar verir. Örneğin; makyaj malzemelerinin içindeki yağlar, kimyasal maddeler, gece boyunca cilde işler ve bunu sonucunda tıkanmış gözeneklerle beraber cilt problemlerinin önünü açar. Yani ne olursa olsun, mutlaka cildinizi temizlemeye özen göstermelisiniz.

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.