CHP’li Atıcı; Zayıflama Ürünlerine Karşı Bakanlık Duyarsız

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, kürtajı yasaklamak isteyen Sağlık Bakanı Akdağ Haberleri’>Recep Akdağ‘ın, ölümlere neden olan zayıflama ilaçlarına karşı duyarsız kaldığını ileri sürdü.

Balıkesir’de 35 yaşındaki Nilüfer Gülmez’in kilo vermek amacıyla internet üzerinden zayıflama ürünü satın aldığı, bu üründen dört kapsül kullandıktan bir süre sonra kalp durması nedeniyle hastaneye yatırılarak tedaviye alındığını hatırlatan Aytuğ Atıcı, Sağlık Bakanlığı’nı bu ilaçların satışı konusunda ihmalle suçladı. Sağlık Bakanlığı’nın, ‘Besin desteği ya da takviye edici gıda adı altında izin alıp, bilimsel herhangi bir veriye ve çalışmaya dayanmayan, ticari amaç öncelikli, bitkisel tedavi edici, mucize ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerin halk sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğunu hatırlatırız’ yönündeki açıklamasının da doğru bir yaklaşım olmadığını öne süren Atıcı şunları söyledi:

“Açıklamanın devamında ise bu ilaçların ‘ölümlere varan sonuçlar doğurabildiği unutulmamalıdır’ demektedir. Sağlık Bakanı, ‘olayın ciddiyeti hakkında halkımızı uyardım, benden günah gitti’ diyerek sorumluluktan kaçmaya ve sorumluluğu kişilere halka yüklemeye çalışmaktadır. Oysa bu gibi ürünlerin ruhsatını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vermektedir. Bu cinayetlerin sorumluluğu başta Sağlık Bakanı ve GıdaTarım ve Hayvancılık Bakanı olmak üzere AKP hükümetindedir.”

‘BAŞBAKAN SESSİZ KALIYOR’

‘Kürtaj cinayettir’ diye açıklama yapan Başbakan Tayyip Erdoğan Haberleri’>Recep Tayyip Erdoğan‘ın kendi bakanları tarafından ruhsatlandırılan ürünlerin neden olduğu cinayetler karşısında sessiz kaldığını da ileri süren Atıcı şöyle devam etti:

“Gebe kadınlara düşük yaptırıcı ilaç olarak da bilinen mide ilacını (Misoprostol) eczanelerden toplatan, kullanımını yasaklayan Sağlık Bakanı Akdağ Haberleri’>Recep Akdağ, aynı duyarlılığı zayıflama ürünleri için göstermemekte ve sorumluluk almaktan kaçınmaktadır. Halk sağlığını, piyasanın kar-kazanç hedeflerine alet eden bir anlayış sakattır. Bu durumda Sağlık Bakanı ya zaaf içinde, ya da piyasa ile işbirliği halindedir.” – Mersin

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.