Çeneden Gelen Sese Dikkat

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ağız açma kapama sırasında çenesinde ağrı hisseden ve alt çenesinden, kulak önünden, ses gelenlerin bir çene cerrahına kontrole gitmesi tavsiye ediliyor. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof Dr Serhat Yalçın, diş eksikliği, tek taraflı çiğneme, diş sıkma ve gıcırdatma gibi durumların çene eklemi rahatsızlıklarına neden olduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın Alt çene eklemi ( TME-Temporomandibular Eklem) hastalıklarının belirtilerini ve nedenlerini anlattı. Yalçın, pek çok hastanın kulak ağrısı, baş ağrısı ve çene hareketlerinde zorluktan şikayetle kendilerine başvurduğunu hatırlatarak, “Genellikle bu hastalar öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına gidiyorlar. Ancak çene cerrahisi uzmanına gelinmelidir. Ağız açma ve kapama sırasında duyulan klik sesi hastaların pek çoğunda mevcuttur. Klik sesi TME hastalıklarının habercisi olabilir. Çenelerinde klik sesi olan hastalarda bazen bu sesin aniden kaybolması ve çene hareketlerinde ani kısıtlılık ve şiddetli ağrı görülebilmektedir. Hastalığın bir ileri evresi olan bu durum acil müdahale ile tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmeyen hastalarda çene hareketlerinde kısıtlılık ve ağrı şikayetleri uzun yıllar devam edebilmektedir. Bu tür tedavi edilmeyen hastaların tedavileri genellikle daha az başarılı olmaktadır” dedi.

Çene yüz bölgesinde görülen ağrıların ya kas kökenli ya da çene eklemi kaynaklı olduğunu belirten Yalçın “Kas ağrısı olan hastalarda çoğu zaman psikolojik sıkıntılarda önemli rol oynamaktadır. Kas tan kaynaklı ağrı şikayeti olan hastalara kas gevşeticiler, ağrı kesiciler splint ve botox uygulaması ile tedavi edilebilirler. Hastada psikolojik sorun varsa hastanın mutlaka psikiyatrislerden yardım alması önerilmektedir” şeklinde konuştu.

Strese Bağlı Diş Gıcırdatma Çeneye Vuruyor

Yalçın, çene eklemi rahatsızlıklarının nedenlerini ise şöyle sıraladı: “Artritler eklem hastalıklarına neden olurlar. Ekleme gelen travma, Tek taraflı çiğneme , diş eksiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatma gibi nedenler bu hastalığın oluşumuna sebep olur. Çene eklemi ile disk ilişkisinin bozulduğu durumlarda eklemden klik sesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı gibi şikayetler görülmektedir. Stres diğer bir faktördür. Diş sıkma ve gıcırdatmaya neden olan bu durum çene kaslarında kasılmaya neden olur”

Hastalığın Nedenini Bulmak Önemli

Bu hastalığın teşhisinin tedavinin ilk aşaması olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Hastalığın nedeni bulunarak bu yönde bir tedavi yapılmalıdır. Teşhiste klinik ve radyolojik yöntemlerden faydalanılmaktadır” şeklinde konuştu.

Nasıl Tedavi Ediliyor ?

ProfDr Serhat Yalçın hastalığın tedavisiyle ilgili de şunları söyledi: “Bu tedavi bu konuda deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Çene cerrahları tarafından değerlendirilen hastalara konservatif tedaviden cerrahi tedaviye kadar pek çok uygulama yapılmaktadır. Kas gevşeticileri, ağrı kesiciler, dişlerin üzerine yapılan splint adı verilen apareyler ile hastalar tedavi edilirler. Bu konservatif yöntemlere ilave olarak Artrosentez denilen ve çene eklemi boşluğunun sıvı ile yıkanması ve buraya kayganlaştırıcı bir madde enjeksiyonu ile eklemin daha rahat çalışmasına imkan verilmektedir. Bu yöntemlerin başarısız olduğu olgularda ise cerrahi yöntemlere baş vurulmaktadır.”

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...