Çalışan anneler erken emekli olacak

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Doğum teşvik paketi yakında açılıyor. Paketten annelere erken emeklilik, iş güvencesi, esnek ve yarı zamanlı çalışma ile ayda 300 lira kreş desteği çıkacak.

Hükümet, anneler için kolları sıvadı. Hazırlığı süren doğum teşvik paketiyle annelere 4 koldan destek geliyor. Pakette erken emeklilik, iş güvencesi, esnek ve yarı zamanlı çalışma ile kreş desteği yer alıyor.

6 yıl erken emeklilik

Uzun süredir gündemde olan doğum teşvik paketi yakında açılıyor. Edinilen bilgiye göre; paketle annelere 6 yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre; her çocuk için 2 yıl olmak üzere 3 çocuk dünyaya getiren kadına 6 yıl borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Borçlanma için de çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. Bu kapsamda kadınlar, işe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de borçlanma hakkından yararlanabilecek.

Kreş açana teşvik

Çalışan kadınlar, çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak. Doğum izni biten kadın çalışana aylık 300 lira kreş yardımı verilmesi de gündemde. Ayrıca kreşlerin sayısının artması için teşvikler verilecek. Çalışan anneye iş güvencesi de sağlanacak.

İş saatleri kadınlara göre ayarlanacak

Kadını hem istihdamda tutup veya istihdama alıp hem de doğurmasına, çocuk bakmasına yardımcı olacak bir yöntem de çalışma saatlerinin doğum yapan kadına göre düzenlenmesi. Normalde “esnek çalışma modeli” dediklerinde tüylerim diken diken olur. Zira, esnek çalışma demek, aynı ücrete birden çok işçinin çalıştırılması demektir. Yani bir kişinin çalışmasını ve ücretini ikiye bölüp, iki işçiye paylaştırmaktır. Ancak, Aile Bakanlığı’nda hazırlanan tasarıya göre; kadın bakacağı ve kreşe vereceği çocuğu ile iş saatlerini uyumlu hale getirecek. Yani kadının çalışma saatleri, bebeğinin veya çocuğunun kreşe veriliş ve alınış saatlerine göre ayarlanacak.

Yarı zamanlı çalışma hakkı geliyor

Esnek çalışma, “yarı zamanlı çalışma” hakkını içerecek. Buna göre kadınlar, doğum izni sonrasında kendi isteklerine göre “sabahtan öğlene kadar” ya da “öğleden akşama kadar” çalışma hakkına sahip olacaklar.

Esnek çalışma hakkı için kadına tanınan süre, ilk çocuğunu yapan anne için 6 ayla sınırlı olacak. İkinci ve üçüncü çocuğunu yapan anneye ise çok daha uzun süre esnek çalışma imkânı getirilecek.

İlk çocuğunu yapan anne, doğum izninin bitiminde 6 aya kadar part-time çalışabilecek. Bu hakkın ilk iki ayında kadın, maaşını eksiksiz olarak alacak.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.