Çağın Vebası: Obezite!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çağın vebası “obezite”nin en önemli nedeninin sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivitelerde azalma olduğunu belirten Lokman Hekim Hastaneleri Diyetisyeni Yağmur Kaya, obezitenin zararlarına dikkat çekti. Kaya, “Obezite, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve benzeri kronik hastalıkların yanı sıra depresyon gibi ruhsal sorunlar, toplumsal uyumsuzluk problemlerinin oluşmasına da zemin hazırlayan bir hastalıktır” dedi.

Obez misiniz?

Şişmanlığı ve şişmanlığın boyutunu saptamak için çok çeşitli yöntemler bulunduğunu söyleyen Kaya, en çok bilinen ve kullanılan yöntemin Vücut Kütle İndeksi (VKİ) olduğunu belirtti. Kaya, VKİ formülasyonu şu şekilde anlattı:

VKİ (kg/m2) = Vücut ağırlığı(Kg) \ (Boy uzunluğu (m))x (Boy uzunluğu (m))

Bu formüle göre VKİ,

18.5 kg / m²’nin altında olanlar ZAYIF

18.5-24.9 kg / m² arasında olanlar NORMAL KİLOLU

25-29.9 kg / m² arasında olanlar FAZLA KİLOLU (OVERWEİGHT)

30-39.9 kg / m² arasında olanlar OBEZ (ŞİŞMAN)

40 kg / m²’nin üzerinde olanlar İLERİ DERECEDE OBEZ (MORBİD OBEZ)

VKİ > 30 üzerinde olanlar tıbbi gözlem altına alınarak diyetisyen gözetiminde kendilerine özgü diyet ve fiziksel aktivite programı uygulamalıdırlar. VKİ’nin 40 kg/m2 üzerinde olduğu durumlarda ise acilen önlem alınması gerekir, çünkü bu grupta her türlü metabolik, vasküler ve diğer komplikasyonlara açık olup büyük risk altında olan morbid (ölümcül) obeziteden bahsedilir.

Lokman Hekim Hastanesi

Diyetisyen Yağmur Kaya

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.