C Vitamini Nedir? Kullanımı nasıl olmalıdır?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Askorbik asit bilinen adıyla C Vitamini vücudun üretemediği besinler veya gıda takviyesi yoluyla alınabilmektedir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini kemik, damar, hemen hemen vücuttaki tüm canlı dokular için önemli bir yere sahiptir.

Vücut tarafından üretilememesine rağmen eklikliği nadir görülmektedir. Günümüzde daha çok cilt bakımında, nezle grip gibi dönemsel rahatsızlıkların önlenmesinde, bağışıklığı arttırmak için takviye olarak alınmaktadır.

-Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini deyince ilk akla gelen turunçgiller olsa da oran olarak yüksek seviyeleri kırmızı biber, yeşil biber, frenk üzümü, brokoli, kivi, karnabaharda da bulunmaktadır.Besinlerin çiğ olarak tüketilmesi vitaminin kaybolmaması açısından önemlidir.

– Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük C vitamini ihtiyacı yaşa göre farklılık göstermektedir. Çocuklarda 40-60 mg yeterli olurken; yetişkin bir birey için günlük ortalama 75-90 mg aralığında ,gebelikte ise  120 mg ye kadar çıkmaktadır.

-Kullanımında Nerelere Dikkat Edilmeli? Nasıl Kullanılmalı?

Eriyebilme özelliği sebebiyle tavsiye dozunun üzerinde alınan vitamin takviyesi vücuttan atılacağından böbrekleri yorabilmektedir. Bunun dışında fazla miktarda kullanılması genellikle soruna yol açmamaktadır. yalnızca kronik rahtsızlıkları olanlar(Diyabet, Tansiyon, Kronik Böbrek rahatsızlıkları, Kanser hastaları, Kalp-Damar rahatsızlıkları) doz aşımına dikkat etmeleri gereklidir. Bu rahatsızlıkta kullanılan ilaçların emilimini vücutta yararlınım etkilerini değiştirebilmektedir.Genellikle günlük 400 mg yeterli olmaktadır. Yüksek dozlarda C vitamini genellikle b 12 emilimini azaltmakta, demir depolama sorununa, böbrek taşlarına sebebiyet verebilmektedir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.