Bu hastalıklar dehşet saçıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ABD’nin Georgia eyaletinde geçen hafta halatın koparak kestiği bacağına bulaşan “Nekrotizan Fasiit” (et yiyen bakteri) nedeniyle üç gün içinde bacağı ve karnının bir bölümü kesilen Aimee Copeland’ın trajik hikayesi, acımasız virüslerin gündeme gelmesine neden oldu.

ABD’nin haber sitesi Daily Beast, çok nadir görülmesine rağmen bulaştığında dehşet saçan en ölümcül virüslerin neden olduğu hastalıkların bir listesini çıkardı:

NEKROTİZAN FASİİT:
Halk arasında “et yiyen bakteri” olarak bilinen enfeksiyon hastalığı, birçok bakteri çeşidinden bulaşabiliyor. Derinin içine nüfuz ettikten sonra kasları yemeye başlayan bakteriler, kendine yuva oluşturduktan sonra da vücudun tüm doku sistemine rahatlıkla ulaşabiliyor. .

FELÇ EDİCİ DENİZ KABUKLUSU ZEHİRİ (PSP):
Kurbanları, kabuklu deniz ürünleri tüketen herkes olabilir. Yalnızca kabuklu deniz ürünlerinin dokularında bulunan bir zehirle etkili olan hastalığın ilk belirtisi el ve ayak parmaklarında karıncalanma olarak baş gösteriyor. Daha sonra eklemlerin kontrolünün kaybedilmesi, karın ve göğüs ağrısını nefes zorluğu takip ediyor. Zehir, kurbanın yarım saat içinde hayatını kaybetmesine neden oluyor

ACANTHAMOEBA KERATİTİS: “Acanthamoeba” isimli bir amipten korneaya bulaşan bir enfeksiyonla, gözde acı hissi ve körlüğe neden olan bir hastalıktır. Genellikle musluk sularından bulaşan bu mikrobik enfeksiyon, nadir görülmesine rağmen çoğunlukla lens kullanıcılarını etkiler.

NEHİR KÖRLÜĞÜ (ONCHOCERCİASİS): Dünyanın körlüğe neden olan ikinci en büyük enfeksiyonlarından olan hastalık, akarsularda kara sineklerin larvalarını bıraktığı akıntının hızlı olduğu alanlardan bulaşıyor. Larvalar, vücutta 14 yıla kadar yaşayabilen parazitler üretiyor. Bu da körlük gibi ciddi hastalıklara neden oluyor.

TAŞ ADAM SENDROMU (FOP): Vücuttaki yumuşak dokuların ve kasların kemiğe dönüşmesine neden olan hastalık, genetik nedenlere dayanıyor. Her 2 milyon kişide bir görülen hastalık, kişinin vücuduna aldığı bir darbeyle o bölgede yeni bir kemik oluşmasına neden olmasıyla biliniyor.

İDRARLA VÜCUDA GİRİYOR
CANDİRU BALIĞI:
Amazon Nehri’nde yaşayan küçük 3 santimetrelik bir balık olan “Candiru”lar, büyük balıkların solungaçlarına yerleşerek yaşayan parazitlerdir. Canlı organizmaların içinde yaşayabilen bu balık, nehre idrar yapıldığında idrarı takip ederek insan vücuduna girip ancak cerrahi yollarla vücuttan çıkarılabilir. Vücutta kaldığı sürede insan kanından beslenir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.