Bronzlaştıran yiyecekler hangileri?

Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber, pürüzsüz ve bronz bir tene kavuşmayı sağlayan besinleri açıklıyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaz mevsimiyle sıcaklığın kendini iyice hissettirmeye başladığı şu günlerde herkes güzel bir tatilin hayalini kuruyor veya tadını çıkarıyor. Özellikle kadınların vazgeçilmez tutkusu olan bronz bir ten için sadece kaliteli bir güneş yağı yetmiyor, beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler daha bronz ve parlak bir teniniz olmasına yardımcı.

Vücudumuzda melanin sentezi, bronzlaşmamızı sağlayan temel etmen. Bu nedenle vücutta melanin sentezini arttıran veya hızlandıran yiyecekler bronzlaştırıcı etkiye de sahip. A vitamini ve karotenlerden zengin besinler vücutta melanin sentezini arttırıcı etkiye sahip. Yine kalsiyum ve tirozin içeren besinlerinde bronzlaştırıcı etkiye sahip olduğu biliniyor.

Kavun

Tatlı tadı ile yaz meyvelerinin en sevilenlerinden biri olan kavun, yüksek karoten içeriği ile bronzlaştıran besinlerin başında geliyor.

Karpuz

Ferahlatıcı bir yaz meyvesi olan karpuz aynı zamanda C vitamini de içeriyor.

Kayısı

Bronzlaştırıcı bu yaz meyvesi aynı zamanda kabızlığı önleyici etkisi var ve yüksek potasyum içeriği ile kas kramplarını engelleyici etkiye de sahip.

Şeftali

Bronzlaştırmanın yanında, yaz ishallerine karşı koruyucu etkisi var.

Havuç

Yüksek karoten içeriği sebebi ile bronzlaştırıcı besinler listesinin en başında yer alıyor.

Peynir

İyi bir kalsiyum kaynağı olan peynirin bronzlaştırmayı hızlandırıcı etkisi olduğu biliniyor

Ispanak

Ispanak, bronzlaşmaya yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda iyi bir folik asit kaynağıdır.

Sağlıklı Bronzluk için E vitamini

Güneş ışınlarının vücudumuz üzerinde yıpratıcı etkileri de var. Bu etkilerden korunmak için E vitamininden zenginleştirilmiş kremler dışında beslenmemizde de E vitaminine yer vermemiz gerekiyor. E vitamininden zengin yiyecekler; bitkisel sıvı yağlar ve kuruyemişlerdir.

Salatalarınıza az miktarda da olsa sıvı yağ eklemeli, günlük beslenmenize de 1 avuç kadar fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler eklemelisiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.